Okamurovo hnutí jsou neonacisti. A proč o vládě s Babišem vyjednává i Hašek? Dienstbier se rozčiloval v rádiu

04.04.2018 17:58

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten se na rozhlasových vlnách netajil tím, že nesouhlasí s tím, aby ČSSD vstupovala do vlády Andreje Babiše (ANO), když tu existuje reálná možnost, že se ANO nakonec spolehne na pomoc SPD Tomia Okamury. Toto hnutí považuje Dienstbier za extremistické, resp. neonacistické.

Okamurovo hnutí jsou neonacisti. A proč o vládě s Babišem vyjednává i Hašek? Dienstbier se rozčiloval v rádiu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Dienstbier po vyhlášení výsledků voleb
reklama

Dienstbier má za to, že by v jednáních s ANO měla ČSSD prosadit maximum programu, pokud možno i v oblasti daní, čehož zatím dosaženo nebylo. Nebyla nalezena ani shoda na tom, kolik ministerstev by ČSSD měla mít. Sociální demokraté požadují pět resortů, premiér Andrej Babiš nabízí čtyři křesla. A největší problém prý je, že je Babiš trestně stíhaným politikem. „Já to považuji za velký pokles politické kultury, když někdo trestně stíhaný může být premiérem v demisi,“ zlobil se Dienstbier.

Pokud by ČSSD vstoupila do vlády, měla by si jasně říci, že to není žádná velká šance na restart, ale spíš veliká oběť. „To není příležitost. To je oběť. A musí to být vyváženo, tak aby byla tato oběť odpovídajícím způsobem vyvážena, k čemuž patří i politická kultura,“ uvedl Dienstbier.  

„Pro mě jediným řešením, o kterém má smysl se bavit, je, že trestně stíhaná osoba, tedy Andrej Babiš, ve vládě nebude,“ zdůraznil. A pokud už se toto nedaří, tak by ČSSD měla kontrolovat ministerstva, kterých se trestní stíhání premiéra Babiše dotýká. A když se ani to nepodaří, měla by ČSSD trvat na tom, aby tyto resorty ovládly skutečně nezávislé osobnosti. Je vidět, že oněch slabých míst v jednáních o koalici je poměrně hodně. Pokud Babiš na nic z toho nepřistoupí, měla by ČSSD skončit v opozici. Babiš se pak může opřít o komunisty a hnutí SPD Tomia Okamury. Toto hnutí označil Dienstbier za neonacistické. Spolupráce s neonacisty nepostaví Andreje Babiše do dobrého světla na mezinárodní scéně. Toho si je Babiš dobře vědom. A proto jedná s ČSSD.

Senátor ostře odsoudil také návrh zákona SPD o obecném referendu. Tento návrh považuje za zcela nesmyslný, protože při jeho přijetí hrozí, že bychom hlasovali o příliš mnoha věcech. Dienstbier zdůraznil, že jsme republikou, která se v první řadě opírá o zastupitelskou demokracii a referenda mají být jen jejím doplňkem.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Babiše koaliční smlouva nezajímá, je přesvědčen Dienstbier

Dienstbier nevěří, že nějaká koaliční smlouva ČSSD pomůže v ochraně zájmů republiky a sociálně slabších občanů proti Andreji Babišovi. Když byl Dienstbier ještě členem vlády, slýchal od svého tehdejšího kolegy Babiše, že považuje koaliční smlouvu za nesmysl.

„On řekl, že to nečetl a že to jsou nesmysly, které ho nezajímají. Takže já nemám důvěru k tomu, že by to fungovalo,“ upozornil Dienstbier. Jakmile jednou Babiš dostane důvěru, může se obracet na SPD Tomia Okamury a komunisty. To je důvod, proč bude Dienstbier hlasovat proti vstupu ČSSD do vlády.

V opozici bude mít sociální demokracie více možností postavit se znovu na nohy. ČSSD přece byla nejsilnější vládní stranou, ale v posledních volbách dostala jen 7,3 procenta. „Něco bylo špatně, my si to musíme dobře promyslet, dobře si vydefinovat ty priority, se kterými budeme lidi oslovovat,“ řekl Dienstbier. „I my jsme nabízeli řadu nedůvěryhodných politiků,“ dodal varovně.

K dovršení všeho zlého se Dienstbierovi nelíbí, že o vládě s Andrejem Babišem vyjednává i Michal Hašek. Jako by snad ČSSD zapomněla, co se dělo v roce 2013.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…