„Nikdy nepromarněte dobrou obchodní příležitost, zní výrok maďarského premiéra. I když Viktor Orbán donekonečna obviňuje válku na Ukrajině ze všech hospodářských potíží, maďarská vláda a místní energetické společnosti nyní patří mezi největší válečné zisky, tvrdí odborníci na energetiku,“ napsal hned v úvodu server Reporting Democracy.
Attila Holoda, bývalý náměstek státního tajemníka pro energetiku a bývalý výkonný ředitel maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL, v rozhovoru pro BIRN poznamenal, že se Maďarsko stalo klíčovým místem pro tok ruského plynu. „Zatímco se Evropa vzdaluje od ruských energetických zdrojů, Maďarsko jde opačným směrem,“ dodal.
„Před ruským vpádem na Ukrajinu do EU teklo z Ruska asi 40 procent celkového objemu potřebného plynu. Toto číslo po vpádu Rusů na svobodnou Ukrajinu pokleslo na 8 procent, ale země jako Rakousko, Maďarsko, Česko či Slovensko jsou na dodávkách ruského plynu stále značně závislé. K překvapení mnohých však maďarská vláda svou energetickou závislost na Rusku ve skutečnosti zdvojnásobila,“ doplnil server s tím, že do Maďarska momentálně proudí asi 6,7 miliardy metrů krychlových plynu.
„Všechny zásobníky jsou v Maďarsku téměř plné, energetická bezpečnost země neospravedlňuje další nákupy,“ uvedl Holoda. „Naše poptávka po plynu se pohybuje kolem 8,3 mld. cm/rok, ale loni zemí prošlo 17 mld. cm plynu, což dokazuje naši rostoucí tranzitní roli. To je obrovská obchodní příležitost pro všechny, kdo se podílejí na obchodu s plynem.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
energetika , Maďarsko , plyn , ropa , Rusko , Ukrajina , zahraničí , Chorvatsko , válka na Ukrajině , Reporting Democracy
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 22 | 1
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom