Jako první řečnil předseda SPD Tomio Okamura. Ten nezapomenul dodat, kdo má návrh pro uzákonění těchto manželství na svědomí. „Zrušení manželství jako svazku muže a ženy tady navrhují poslanci hnutí ANO, ČSSD, KSČM, Pirátů, TOP 09 a STAN. To, aby voliči přesně věděli, kdo prosazuje takové nápady,“ prohlásil. Argumentoval, že homosexualita není něco, co bychom měli povyšovat na standard z hlediska manželství muže a ženy. „Když je někdo tělesně postižený, tak se přece netváříme, že není postižení, a nepíšeme zákon, ve kterém bychom povýšili postiženého člověka na třetí samostatný druh člověka, který se vyznačuje třeba tím, že nemůže sám chodit,“ přidal analogii Okamura. Dodal, že pro gaye a lesbičky už bylo zřízeno registrované partnerství, u kterého byla veřejnost ujišťována, že se jedná o poslední požadavek. Na Okamurova slova reagovala Jana Černochová z ODS: „Neříkejte lesbám lesbičky. Nejsou lesbičky. Jsou to lesby. Stejně tak jako gayové nejsou gayíčkové, pane kolego Okamuro.“
Následně Jana Pastuchová z ANO vyjmenovávala rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím, kvůli kterému tuto změnu prosazuje: „Manželství je základním kamenem rodinného práva. Registrované partnerství je administrativním úkonem. Snoubenci se mohou vzít na téměř jakékoli matrice, registrovaní partneři jen na 14 určených úřadech. Manželství – mají dva svědky. Registrované partnerství – beze svědků. Manželství – prohlášení činí před starostkou, místostarostkou nebo pověřeným členem zastupitelstva. Registrované partnerství pouze před matrikářem nebo matrikářkou. Manželstvím získávají manželé příbuzné, jejichž vztah zákon uznává. Registrované partnerství – zákon např. švagry a švagrové registrovaných partnerů neuznává.“
„Manželství – pracovní volno dva dny na svatbu. Registrované partnerství – není v zákoně upraveno. Manželství – automaticky vzniká společné jmění manželů, jeho existence zlehčuje život manželů, kteří si nemusí ke všemu udělovat plnou moc. Také znamená, že na manžela může při dědění připadnout větší podíl než na registrovaného partnera. Dále je společné jmění výhodnější z hlediska daní. Registrované partnerství – nevzniká, partneři jsou jen podíloví spoluvlastníci, není žádná úprava vypořádání majetku v případě rozpadu vztahu. Manželé – při uzavření sňatku si snoubenci mohou určit, jaké společné příjmení budou používat. Registrované partnerství – nelze, je třeba žádat dodatečně po registraci. Manželé mají nárok na vdovský a vdovecký důchod. Registrovaní nemají. Manželé – po úmrtí manžela přechází na manžela nárok na různé dávky. Registrované partnerství – nepřechází,“ jmenovala Pastuchová dál a zmínila i, že homosexuální páry jsou znevýhodněné při osvojování dětí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas