Petříček promluvil k volbám a protestům v Bělorusku. Žádné tamní „ovce“ neřídíme

10.08.2020 20:40

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se ohradil vůči nařčení z organizování protestů v Bělorusku Českou republikou. Že by se něco podobné mělo dít, vypadlo po protestech z úst běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. „Zaznamenali jsme volání ze zahraničí. Byly to hovory z Polska, Velké Británie a České republiky. Řídily naše, omluvte mě, ovce. Nerozumí tomu, co dělají, a už se nechají ovládat,“ řekl Lukašenko dle agentury TASS. Petříček dále poznamenal, že od Lukašenka neviděl žádný důkaz toho, že by měla být česká vláda zapojena do dění, které v Lukašenkově zemi propuklo po oznámení oficiálních výsledků nedělních voleb hlavy státu.

Petříček promluvil k volbám a protestům v Bělorusku. Žádné tamní „ovce“ neřídíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí
reklama

Anketa

Je pro vás podstatné, koho ve volbách podporují umělci a jiné známé osobnosti?

1%
97%
hlasovalo: 19321 lidí
Přestože Petříček odmítl jakoukoli možnost zapojení České republiky do protestů v Lukašenkově zemi, netají se tím, že je znepokojen průběhem tamních voleb.

„Považujeme za nepřijatelné, že v souvislosti s předvolební agitací a výkonem shromažďovacího práva byl ještě před hlasováním zadržen vysoký počet osob. Stejně nepřijatelné jsou i zákroky represivních složek proti občanům, protestujícím proti průběhu a výsledkům voleb. Tato fakta nás znepokojují a vyzýváme běloruskou vládu, aby přestala trestat své občany za výkon ústavou garantovaných práv,“ ohradilo se Petříčkovo ministerstvo.

Česko podle resortu nevnímá běloruské volby jakožto demokratické a svobodné. „Vzhledem k zatčení potenciálního uchazeče o prezidentský post, populárního blogera Sergeje Tichanovského, a následnému uvěznění opozičního kandidáta Viktora Babarika, kterého stejně jako dalšího kandidáta Valerije Cepkala ústřední volební komise odmítla zaregistrovat, nelze tyto volby označit za svobodné a demokratické. Tento závěr potvrzuje i množství zpráv z průběhu hlasování a sčítání hlasů,“ zní v prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Ministerstvo zahraničí rovněž vyslovilo politování, že nebylo umožněno řádné působení volební pozorovatelské mise OBSE.

„Česká republika plně respektuje a podporuje nezávislost a suverenitu Běloruska, zároveň však bude za každých okolností podporovat svobodu projevu a shromažďování a rovnou politickou soutěž,“ zní závěrem zprávy.

Demonstrace se v Bělorusku rozhořely poté, co výsledky voleb ukázaly, že i tentokrát opět se značnou převahou zvítězil současný prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, který je označován jako poslední diktátor v Evropě a v čele země se drží již od roku 1994. Již předběžné výsledky mu dávaly téměř 80 %. Druhé místo podle oficiálních výsledků obsadila Svetlana Tikhanovskaya.

Lukašenko z organizace protestů viní „loutkovodiče“ z Česka, Polska a Británie. Právě z těchto zemí byly podle něj telefonicky demonstrace organizovány.

„Zaznamenali jsme – a vám jako bývalému rozvědčíkovi je to známo – telefonní hovory ze zahraničí. Telefonáty byly z Polska, Británie a Česka. Řídily naše, promiňte mi, ovce. Oni nechápou, co dělají, a už je začínají ovládat,“ uvedl podle agentury TASS Lukašenko v rozhovoru se Sergejem Lebeděvem, šéfem pozorovatelské mise Společenství nezávislých států (SNS) na běloruských volbách.

„To, o čem jsem mluvil... se potvrzuje,“ řekl dále Lebeděvovi ke střetům. „Varoval jsem, že ‚majdan‘ nebude, přestože by se to někomu líbilo. Proto se musíme umírnit, uklidnit,“ dodal s narážkou na dění na Ukrajině před několika lety.

Kromě Lukašenka naši zemi obviňují i demonstrující. „Česká republika zásobuje diktátorský režim omračujícími granáty, které poškozují pokojné protestující? Zajímalo by mě, jaká bude reakce Evropské unie,“ sneslo se na nás na Twitteru běloruského kanálu NEXTA. Příspěvek je doplněný o fotografii zábleskových granátů, které byly použity při zásahu proti demonstrantům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…