Plodíte „nenávistné“ projevy na internetu? Nadace s vámi zatočí. Takto

30.08.2019 7:39

Projekt Hate Unplugged od Nadace Varietas chce přeměňovat nenávistné internetové příspěvky na pomoc v Africe. Dosáhnout toho chce za pomoci algoritmu, jímž vypočítává, kolik energie bylo nutné vyprodukovat na napsání každého nenávistného příspěvku. Za odpovídající částku již pořídila dva internetové kiosky do uprchlické osady v Ugandě. Nadace, která si dává za cíl ukázat přínos cizinců pro ČR a zachování otevřenosti republiky, o tom informovala v tiskové zprávě.

Plodíte „nenávistné“ projevy na internetu? Nadace s vámi zatočí. Takto
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Migranti

Anketa

Myslíte, že vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM vydrží na tomto půdorysu až do roku 2021?

90%
hlasovalo: 9539 lidí
„Každý den jsme mohli vidět, s jakou vervou lidé plýtvají svou energií, místo aby své úsilí směřovali na péči o okolí nebo cílenou pomoc,“ uvedl zakladatel Nadace Varietas Kamil Vacek. Autoři projektu prý vyšli při vrcholící migrační krizi z myšlenky, že šíření nenávisti na internetu je neužitečným vynakládáním energie a výpočtem zjistili, že jeden nenávistný příspěvek vyjde na 1,6 watthodin energie. Ta se má podle Vacka skládat z fyzické energie člověka a ze spotřeby zařízení, na kterém svůj příspěvek píše.

Anketa

Myslíte, že vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM vydrží na tomto půdorysu až do roku 2021?

90%
hlasovalo: 9539 lidí

Celkovou energii vynaloženou na nenávistné vzkazy pak sčítá algoritmus, který takové příspěvky vyhledává. „Od začátku projektu se ukazuje, že se na českém internetu ročně spálí v nenávisti minimálně 259 kWh energie,“ uvedl Vacek.

Za celkovou energii přepočtenou na peníze pořídila nadace dva mobilní kiosky, které obsahují počítače a umožňují připojení k internetu. Dle Vacka i to zvedne vlnu nenávisti, což paradoxně zvýší i míru pomoci. „Je nám jasné, že i tato naše aktivita zvedne vlnu nenávisti. To ale paradoxně znamená ještě více pomoci lidem, proti kterým je často nenávist namířena,“ dodává.

Kiosky se mají instalovat v uprchlické osadě Nakivale Refugee Settlement v Ugandě neziskovou organizací Hello World. Ta má poskytovat vzdělávací nástroje a internetové připojení izolovaným a ohroženým komunitám. Vyvinula kvůli tomu sluneční energií poháněné internetové kiosky, které umožňují sebevzdělávání a komunikaci znevýhodněným dětem i dospělým.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…