Podivné zakázky hned ve dvou firmách. Zdeněk Hřib ale popírá, že by se osobně účastnil nekalostí

18.10.2018 19:57

Piráti slavili v Praze v komunálních volbách úspěch. V jednáních o koalici zatím podle médií trvají na tom, aby Zdeněk Hřib, jejich lídr, byl primátorem. Ale jako u každého vítěze se začaly zkoumat Hřibovo zázemí a minulost. A vyšlo najevo, že byl zaměstnancem ne jedné firmy, kterou prověřovala policie, ale dokonce dvou. Psal o tom server Pražský deník. Jde o zdravotnictví.

Podivné zakázky hned ve dvou firmách. Zdeněk Hřib ale popírá, že by se osobně účastnil nekalostí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zdeněk Hřib z volebního videa Pirátů
reklama

Podle Pražského deníku měl Hřib ve svém profesním životě smůlu, neboť pracoval hned pro dvě firmy, o jejichž zakázky se později začala zajímat policie. Sám Hřib popírá, že by s tím měl něco společného: „Nikdy jsem svědkem žádných problémů nebyl. Jako řadový zaměstnanec jsem na řízení firmy neměl vliv.“

Anketa

Jednání Radka Vondráčka v Rusku je nehorázné ponížení ČR, říká poslanec Pirátů Lipavský. Cítíte se poníženi?

3%
hlasovalo: 20284 lidí

Podle Pražského deníku působil Zdeněk Hřib ve společnosti Aquasoft jako obchodní poradce. Co Aquasoft udělal, že se o něj začala zajímat policie? Státní ústav pro kontrolu léčiv chtěl vytvořit centrální úložiště pro sběr dat z elektronických receptů a společnost Aquasoft zakázku vyhrála. První problém byl údajně ten, že nechal všechna citlivá data o pacientech této společnosti a sám se k nim nedostal, tudíž Úřad pro ochranu osobních dat přikázal zastavit sběr dat.

Fotogalerie: - Pirátské odpoledne

Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova

Pak se rozjel audit, v němž podle Pražského deníku bylo zjištěno, že samotná zakázka byla podezřelá. Aquasoft byl totiž údajně jediný, kdo byl do soutěže vpuštěn, a software, který si ústav objednal, dodal do osmi dnů od zadání zakázky, což je závažný důvod k pochybám o kvalitě nebo o tom, zda software nebyl dokončen již před zadáním. Za to údajně kasíroval 30 milionů. Hřib se brání, že on pracoval na úplně jiném projektu, což podle něj potvrdil i antimonopolní úřad.

Další firma, u které Hřib pracoval a měla škraloupy, je MD Access. „Jedna z neprůhledných firem, do které tekly desítky milionů korun z veřejného zdravotního pojištění přes skandály opředenou společnost IZIP,“ popsal ji Pražský deník. Šlo o projekt elektronické zdravotní knížky. IZIP měl práci, jež měl vykonávat, předávat právě MD Acces, přičemž platy v MD Access podle MF Dnes se pohybovaly v řádu 114 tisíc korun měsíčně a projekt nikdy nezačal správně fungovat. Zde se Hřib brání, že ve firmě strávil pouze čtyři měsíce a skandál s IZIP se odehrál až dlouho po jeho působení ve firmě.

Původní článek ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boris Němcov? Piráti jásají. Ale pozor: Vymstí se nám to, padlo. A šíří se vážný text

6:58 Boris Němcov? Piráti jásají. Ale pozor: Vymstí se nám to, padlo. A šíří se vážný text

Před pražskou ruskou ambasádou v Praze bude náměstí Borise Němcova, kritika Putinova režimu. .Důvody…