Podvody. Babiš rozstřelil ukrajinské obilí

19.04.2023 9:30 | Ze sítí

S obilím se dějí podvody, naznačil lídr ANO Andrej Babiš. „Proč teď to obilí jde do Evropy? No protože do Afriky jde místo toho ukrajinského obilí ruské,“ soudí. Podivnosti, které mu „hlava nebere“, se dle Babiše dějí i s LNG nebo ropou. „A tak nám to tak běhá, ty obchody různé. Taky LNG, ropa, a stále to nějakým způsobem funguje. Hlava mi to nebere a uvidíme, jak to Evropa celkově vyhodnotí,“ sdělil Babiš.

Podvody. Babiš rozstřelil ukrajinské obilí
Foto: Screen Facebook Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš hovoří o ukrajinském obilí

I Andrej Babiš zaznamenal debatu o ukrajinském obilí. Takže ve videu na svém facebooku připomněl, že jeho dovoz zakázalo Polsko, Maďarsko i Slovensko.

V celé věci ale bývalý premiér mnohému nerozumí.

Vloni Turecko zprostředkovalo dohodu o koridoru pro ukrajinské obilí, které mělo být z ukrajinských přístavů exportováno přes Černé moře. Toto obilí bylo určeno pro Afriku, a proto debatu doprovázely dramatické příběhy o hrozícím hladomoru.

Na konci března ale Rusko při jednání o prodloužení dohody o koridoru se pozastavilo nad tím, že Ukrajina mnohem více obilí než do Afriky vyváží do evropských zemí, kde žádný hladomor nehrozí.

„A proč teď to obilí jde do Evropy? No protože do Afriky jde místo toho ukrajinského obilí ruské,“ domnívá se nyní Andrej Babiš.

Dějí se podle něj kolem toho věci, které mu „hlava nebere“. Takže je velmi zvědav, jak to vyhodnotí Evropská unie.

„A tak nám to tak běhá, ty obchody různé. Taky LNG, ropa, a stále to nějakým způsobem funguje. Hlava mi to nebere a uvidíme, jak to Evropa celkově vyhodnotí,“ uzavřel své zamyšlení nad mezinárodním pohybem zboží.

V EU hnutí ANO zastupuje europoslanec Martin Hlaváček, který na videu hovořil o nepoctivcích, kteří pomoc Ukrajině zneužili k namaštění vlastní kapsy. „Vozí obilí, které mělo jít původně do Afriky, prodávají ho se slevou u nás. A dokonce sem vozí i obilí, které bylo postříkáno chemikáliemi, které v Evropě už dávno používat nemůžeme,“ dodal.

Tyto kšefty škodí našim zemědělcům, protože snižují ceny obilí na trhu. Zároveň ohrožují zdraví spotřebitelů.

Viníky jsou podle Hlaváčka Evropská komise a ministři zemědělství, kteří si to neohlídali.

Spoluviníkem je tedy i český ministr Zdeněk Nekula, který na začátku týdne ujistil, že ukrajinské obilí na rozdíl od sousedů odebírat nepřestaneme.

Na sociálních sítích ale ujišťuje, že ochrana zdraví spotřebitelů je pro něj zásadní. „Kontroly obilí z dovozu jsou proto velmi podrobné, v laboratořích děláme u každého vzorku rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek,“ ujistil lidovecký ministr.

Premiér Petr Fiala z návštěvy Asie vzkázal, že Česká republika je v jiné situaci než tři země, které s Ukrajinou přímo sousedí. „Tyto státy se rozhodly přijmout opatření mimo jiné proto, že u nich to významně snižuje ceny a způsobuje to konkurenci jejich zemědělcům. My děláme naopak kroky k tomu, abychom snížili ceny potravin a dosáhli lepších cenových podmínek pro naše občany,“ poukázal na výhody.

V úterý ministr Nekula informoval, že testy zatím nic závadného nenašly. „V případě pozitivního nálezu budeme likvidovat celé zásilky,“ ujišťuje.


 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

svoboda slova

Souhlasím s váma, že svoboda slova není absolutní, ale myslíte, že tím, že budete lidem nařizovat, co si mají myslet a říkat nebo spíš neříkat (narážím na to, že chcete zakázat ,,špatné" názory), že to povede k něčemu pozitivnímu? Že pomáhá něco vyřešit Foltýn, který uráží každého, kdo má jiný názor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zkušebna, která by u tohoto obilí našla něco nevyhovujícího by si zazkoušela naposled., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOldwin , 19.04.2023 13:41:53
To však ministr nezmínil.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Vydírání? Úředník popsal, co prováděl Pirát Hřib kvůli milionovým fakturám

13:16 Vydírání? Úředník popsal, co prováděl Pirát Hřib kvůli milionovým fakturám

Zastrašování a vydírání ze strany některých členů Pirátů… Ředitel pražského magistrátu Martin Kubelk…