Policie byla zpolitizovaná vždy. Teď není a politici se bojí, píše Pehe

18.07.2012 22:31

Komentátor Jiří Pehe shrnul současnou situaci kolem politizace policie. Má za to, že za veškerou politizaci jsou odpovědni politici, nikoli policie. Politici, kteří se bojí toho, že skončilo zametání kauz pod koberec.

Policie byla zpolitizovaná vždy. Teď není a politici se bojí, píše Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Pehe nejprve shrnuje události posledních dnů a spor ministra financí Miroslava Kalouska a policejního prezidenta Petra Lessyho, vydání Vlasty Parkanové nebo Davida Ratha. S jeho vydáním totiž žádné problémy a útoky na policii nebyly.

Všechno se změnilo neodvolatelností policejního prezidenta

„Shrneme-li dosavadní události, lze tedy na otázku o údajné politizaci policie odpovědět tak, že policie po dlouhá léta možná zpolitizovaná byla, a to zejména proto, že levicové i pravicové vlády mohly poměrně snadno vyměnit nejvyšší policejní funkcionáře. Policie tedy skutečně po mnoho let korupční kauzy, v nichž figurovali vysoce postavení politici, buď nevyšetřovala anebo je odkládala,“ konstatuje Pehe.

Politizace policie podle komentátora skončila zákonem o neodvolatelnosti policejního prezidenta. „Tento proces bychom mohli interpretovat jako posun směrem k jisté depolitizaci justice i policie. Jenže vysoce postavení politici mají, jak se zdá, z tohoto vývoje strach, a vše, co se děje jak okolo případu letadel CASA, tak v případě odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který navzdory svým dřívějším pochybením dal odpolitizování justice i policie zelenou, nasvědčuje tomu, že se ze všech sil snaží vrátit ke starým poměrům,“ píše Pehe.

Místo argumentů, proč by neměla být vydána Parkanová, zvítězily podle komentátora jen laciné útoky. „Jinými slovy, za vše, co se bude v konfliktu mezi policí a vládními politiky dále dít, nesou primárně odpovědnost politici,“ myslí si Pehe.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stoletá Sommerová! Hurá, Lipovská je pryč. Demoblok po dnešku v extázi

21:20 Stoletá Sommerová! Hurá, Lipovská je pryč. Demoblok po dnešku v extázi

„Demokratický právní stát přese všechno trápení nakonec opět obstál,“ pochvaluje si iniciativa Stojí…