Poslanci se chystají projednávat žalobu na Zemana. Ódéesák utrousil bonmot o hrochovi

07.09.2019 8:21

Poslat prezidenta Miloše Zemana před Ústavní soud? Poslanci se na tom neshodnou. Žádné doporučení v pátek od ústavně-právního výboru nedostali – jen to, aby byla celá věc projednána veřejně a včas. Píše o tom server Echo24.cz.

Poslanci se chystají projednávat žalobu na Zemana. Ódéesák utrousil bonmot o hrochovi
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Nova.

Například poslankyně a bývalá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová míní, že žaloba na prezidenta je kvazitrestní řízení. „Ve Sněmovně bychom měli diskutovat o tom, zda důkazy, které Senát shromáždil, odůvodňují hrubé porušení Ústavy,“ uvedla pro Echo24.cz.

Zajímavé je, že ODS v Senátu žalobu podpořila, v Poslanecké sněmovně jsou její zástupci skeptičtí. Zeman by například podle poslance Marka Bendy mohl být pohnán před Ústavní soud jen kvůli někdejšímu jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka. 

„Na hrocha se nechodí se špendlíkem,“ míní také místopředseda výboru za ODS Pavel Blažek.

Návrh ústavní žaloby pak jistě podpoří topkaři či Piráti. Otázka samotného hlasování se pak ještě řeší. Poslance Dominika Feriho totiž mrzí, že neprošel návrh na hlasování podle jmen. 

Sněmovna bude žalobu projednávat ve čtvrtek 26. září. Očekává se, že souhlas s jejím podáním horní komoře nedá a žaloba se k Ústavnímu soudu nedostane.

Senátoři v žalobě Zemanovi vyčítají osm případů jednání. Senátor Václav Láska (SEN 21) včera ve výboru uvedl, že všechny body spojuje prezidentova snaha nerespektovat role jednotlivých ústavních mocí a dosáhnout stavu, že vláda bude odpovědná jen hlavě státu.

Žaloba popisuje skutky od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost. Odmítl tvrzení, že jsou jeho kroky v rozporu s Ústavou.

Aby se ústavní žaloba dostala k Ústavnímu soudu, na sněmovním plénu by pro ni musela hlasovat aspoň třípětinová většina, tedy nejméně 120 poslanců. Vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně to není pravděpodobné. K rozhodnutí musí dolní komora dospět do 30. října, do tří měsíců ode dne, kdy žalobu ze Senátu dostala. Pokud by Sněmovna v termínu nerozhodla, znamenalo by to, že souhlas nedala.

Senát jednal o žalobě neveřejně, jak stanoví zákon. Pro návrh hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…