Postavili se za Šlachtu, podepsali dopis o „znásilňování“. Neodešli a dostali funkci

02.08.2016 6:53

Když bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta pohrozil odchodem od policie, postavilo se za něj sedmnáct důstojníků Útvaru. Nemůžeme mlčet. Nebráníme se změnám, bráníme se znásilňování, stěžovali si ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) vedoucí odborů a expozitur z ÚOOZ v otevřeném dopise (v příloze). Sepsali hned ho poté, co šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta oznámil, že požaduje kvůli reorganizaci ve vrcholných útvarech policie odchod do civilu.

Postavili se za Šlachtu, podepsali dopis o „znásilňování“. Neodešli a dostali funkci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ

Mezi těmi, kdo dopis podepsali byli i vedoucí odboru zločineckých struktur ÚOOZ Petr Vopršal, vedoucí odboru nelegálních obchodů ÚOOZ Marek Foglar (známý především svými kontakty na ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše), a vedoucí odboru terorismu a extremismu ÚOOZ Jiří Dreksler.

„Vedení Policie ČR nás v žádném případě nepřesvědčilo o připravenosti veškerých chystaných změn. Nebylo nám schopno zodpovědět konkrétní dotazy týkající se základního chodu nového policejního útvaru vznikajícího od 1. července 2016. Na veškeré naše dotazy jsme dostali pouze jedinou stále opakující se odpověď, že vše bude řešit jakýsi blíže nespecifikovaný přípravný výbor,“ napsali důstojníci v dopise.

Podepsaným bylo prý nabídnuto formou motivačního programu zvýšení platů. Nepřipravenost, překotná rychlost a absence jakékoliv analýzy dopadů na trestní řízení je ale přinutila nedůvěřovat celému konceptu. „Za stávající situace jsme přesvědčeni, že tímto krokem budou zásadně ovlivněna probíhající trestní řízení,“ dodali a zároveň požádali ministra o pozastavení změny. „Nebráníme se změnám, bráníme se znásilňování,“ nešetřili vedení resortu v závěru.

Se Šlachtou avizovaly odchod desítky policistů. Podobné to bylo před lety za odchodu bývaléhoho šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho. Tehdy ÚOOZ opustilo téměř 120 policistů. Jenže u Šlachty ji odešlo pouze pět a minimálně tři z těch, kteří stvrdili dopis hájící Šlachtu, zůstali. A vyplatilo se jim to.

SLAVNÝ "DOPIS SEDMNÁCTI PLUKOVNÍKŮ" NA ŠLACHTOVU PODPORU

Dnes už bývalý vedoucí odboru zločineckých struktur ÚOOZ Petr Vopršal se stal náměstek pro výkon Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), což je druhý nejvyšší post, ke kterému se stékají všecny citlivé informace. Povýšil i bývalý vedoucí odboru nelegálních obchodů ÚOOZ Marek Foglar – ten se stal ředitelem sekce organizovaného zločinu. Šlachtův vedoucí odboru terorismu a extremismu ÚOOZ Jiří Dreksler se pak stal ředitelem sekce terorismu a extremismu.

Pokud zmiňovaní tři muži nejsou Šlachtovou „pátou kolonou“ v zreorganizovaných elitních policejních útvarech, leccos to o dění v ÚOOZ, který byl veřejnosti prezentován jako jednolitý elitní celek, napovídá. Možná i o jejich vztahu k bývalému veliteli.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…