Proč už se neprotestuje proti Temelínu? A mohla být dnes Vídeň německá? Tohle jste možná nevěděli o nás a o Rakousku

27.10.2018 19:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Nová mladá krev v rakouské nejvyšší politice je vidět i na oživení vztahů s naší republikou a v jiném pohledu na naše novodobé dějiny. Věci ještě nedávno nevídané, i ve vztahu k T. G. Masarykovi, jsou nyní běžné. Dlouholetý odborník na Rakousko, který tam působil i jako velvyslanec, nyní poradce pro zahraniční otázky předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka Jan Sechter seznámil přítomné na akci Nadace železné opony s bývalým chladným postojem našeho souseda, který byl zapříčiněn mimo jiné i přidáním se naší republiky ještě před vstupem do EU k sankcím vyprovokovaným Francií. Společně s Milanem Syručkem seznámil s nepříliš ventilovanými skutečnostmi, jak jsme Rakousku v minulosti pomáhali.

Proč už se neprotestuje proti Temelínu? A mohla být dnes Vídeň německá? Tohle jste možná nevěděli o nás a o Rakousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská a česká vlajka

„Bylo zásluhou prezidenta Masaryka, že Rakousko zůstalo jako samostatný stát po první světové válce,“ uvedl novinářský nestor a autor celé řady knih literatury faktu Milan Syruček. „Rakouský prezident, když přijel za Masarykem do Prahy, si stěžoval, že situace je tak zlá, že uvažuje o tom, aby se Rakousko připojilo k Německu. Toho se Masaryk tehdy velmi obával, a aby se to nestalo, tak Rakousku dal 500 miliónů korun na to, aby se ekonomicky pozvedlo a zůstalo Rakouskem a aby to naše německé ‚obklíčení‘ nesahalo až k maďarským hranicím. V roce 1947 jsme do jisté míry Rakousku ekonomicky pomohli znovu, protože v únoru bylo mistrovství světa v hokeji,“ uvedl Syruček další zajímavost tentokrát ze sportu. „Švédové nás porazili a hrozilo, že budou mistři světa, nikoliv Československo. Ale Švédové po vítězství nad námi, když měli už před sebou jen Rakušany jako posledního soupeře, se v Praze tak opili, že nebyli schopni hrát a prohráli 2:1. My jsme navíc porazili Američany 6:1, takže jsme se stali mistry světa a lidé s nadšením skutečně dělali sbírku na Rakousko a šly tam vagóny brambor, obilí, dalších potravin a zboží jako výraz díku, že jsme se díky Rakušanům stali mistry světa.“

Jan Sechter k tomu dodal: „V Rakousku si to opravdu pamatují a ten vděk se přenáší z generace na generaci. Jako bývalý hokejista jsem měl hned téma k rozhovoru, když jsem začínal v roce 2013 v Rakousku.“

Pozor na Německo!

„Zaujala mne sinusoida s Německem. Nazval bych ji hyperbola. Za těch sto let – v roce 1918 jednoznačně formulovaný cíl naší zahraniční politiky, jednoznačně formulovaný prezidentem Masarykem a ministrem zahraničí Benešem: Zabránit anšlusu z nouze. Rakousko, které se smrsklo do jedné části, s ekonomickými problémy, ale i s neuvěřitelnou depresí, bylo velmi náchylné k tomu, že se bude spojovat s tím velkým celkem.

Cíl číslo dvě – zabránit jakékoliv restauraci habsburského režimu kdekoliv v bývalém území Rakouska-Uherska. Proto bylo třeba podpořit rakouskou republiku už v jejím zrodu,“ uvedl ve svém vstoupení bývalý diplomat Sechter. „Čtu tehdejší debaty v parlamentu jako to, že ten úhlavní nepřítel je někdo, komu my budeme pomáhat. Poslanci, kteří nepochopili vizi prezidenta Masaryka a Beneše, kteří s touto myšlenkou museli ještě několikrát do parlamentu a obhájit si ji, tak bylo těžké pro to získat i veřejnost. A je to velká zásluha našich dvou představitelů, že vsadili společně se společenstvím spojenců na to, že Rakousku je třeba ve startu pomoci. Edvard Beneš, a to se málo ví, je nositelem nejvyššího rakouského státního vyznamenání, a to ještě za třetí pomoc, a to mezinárodní,“ překvapil mnohé Sechter.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský popisuje d…