Profesor: Zázračný lék na covid. Máte ho v sobě. A neví se to

29.3.2021 2:47 odp.

Hostem podcastu Přes Příkop byl významný český epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran. Lidé si podle něj musí uvědomit důležitost sportu ve vztahu k imunitě. Hlavně u dětí. V následujících letech se prý máme připravit na nárůst obezity. Padla také slova o zázračném hlenu. Měli bychom podle něj přehodnotit testování a brát jen osoby s příznaky. Je dle něj také škoda, že zde jedou jen plošná opatření, když rizikovou skupinu prý známe.

Profesor: Zázračný lék na covid. Máte ho v sobě. A neví se to
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vakcinolog, profesor Jiří Beran

Jak velké škody jsou podle Berana páchány vládními nařízeními právě na nejmladší generaci? „Já bych řekl, že se páchají obrovské škody, nejenom na dětech, ale na celé společnosti. Ta společnost je uzavřená, nekomunikuje, nemá sociální kontakty a nesportuje. To bych řekl, že jsou takové hlavní důvody, proč ta populace, do budoucna, bude tímto trpět.“

Anketa

Viníte Babišovu vládu za počty českých mrtvých na covid-19?

22%
78%
hlasovalo: 14490 lidí

Děti podle Berana již téměř rok nebyly ve školách, a to je podle něj velice komplikující pro jejich psychiku. „Zvlášť pro ty, kteří procházejí třeba pubertálním obdobím nebo na druhé straně třeba ti, kteří končí střední školu a budou maturovat.“ Další komplikací je podle Berana nedostatek sportu. „Tím, že se vše uzavírá včetně venkovních hřišť, tak si děti neposilují takovou tu přirozenou imunitu, která vzniká v závislosti na sportovních aktivitách, a to je kontraproduktivní, vzhledem k těm plošným opatřením.“

Přivedení dětí ke sportu v brzkém věku podle Berana formuje vztah k pohybu i do budoucna. Pokud tyhle návyky vzniknou do desátého, dvanáctého roku věku, tak tam jsou samozřejmě velmi dobře zafixovány a dá se s nimi pracovat. „Ten zdravotní systém musí počítat s tím, že se v průběhu pár let dramaticky zvýší obezita, s obezitou jde ruku v ruce zvýšený krevní tlak a cukrovka. Tedy tři choroby, které už dnes stojí obrovské množství peněz a obrovské množství úsilí,“ prohlásil epidemiolog.

Rodičům dětí, kteří nechtějí nechat své potomky vinou plošných opatření ztloustnout, by Beran doporučil své děti brát pravidelně třeba na procházky, jezdit na kole či běhat do schodů. Pravidelný pohyb podle Berana zlepšuje imunitu tím, že člověk hluboce dýchá a zesiluje tím hlenovou vrstvu v dýchacích cestách. Pravidelně sportující člověk má tento hlen v dýchacích cestách silnější a aktivnější. Podle epidemiologa se jedná dokonce o jakousi neviditelnou rouškou. „Z toho důvodu, stejná infekční dávka  pro člověka, který sportuje a má takto přetvořený ten hlen, je podstatně menší než pro člověka, který vůbec nesportuje. Je to prostě bariéra hlenu na dýchacích cestách.“

„Myslím si, že bychom měli testovat jen lidi s nějakými příznaky, protože se dostáváme do velmi komplikovaných situací, kdy lidé, kteří onemocnění prodělali, jsou podle mého názoru spolehlivě chráněni a u těchto lidí dochází k tomu, že jsou kolonizováni koronaviry, čili ten virus se objeví na sliznici, a tomu člověku nemůže nic způsobit. Pak je takový člověk označen jako kontakt, jde na testování a zbytečně do karantény. Měli bychom přehodnotit tento princip,“ uvedl Beran k testování.

Beran také zdůraznil důležitost dobré nálady na organismus člověka. „To jsou všechno hormony. Jakmile je člověk pozitivně naladěn, není laděn depresivně, tak samozřejmě to má vliv na hormonální řízení a imunitu.“

„Myslím si, že je potřeba, aby ta opatření byla spíše cílená. Je tady určitá riziková skupina, která může mít těžký závažný průběh, spojený s hospitalizací a případně úmrtím. Na začátku každého smrtelného onemocnění je nutné vyspecifikovat, kdo je tou rizikovou skupinou. To se u nás podařilo už v průběhu léta. Ústav zdravotnických informací a služeb ukázal, že standardně umírají lidé starší 65 let v 92 % a jejich nejčastější diagnóza je ischemická porucha srdeční, cukrovka, obezita.“ Na tuto skupinu se podle Berana musí cílit ona opatření.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: AZy

Miloš Vystrčil byl položen dotaz

Když kandiduje politik

Tak pokud se třeba setkává s lidmi, prezentuje v médiích, počítá se to už jako kampaň nebo ne? Protože každá akce přeci něco stojí a je tu třeba dost senátorů, kteří chtějí kandidovat na prezidenta. Ostatně vy jste možná jedním z nich. Jak jste se vlastně rozhodl, víte to aspoň vy sám?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslanec TOP 09 si myslí, že al-Kájda je země. Vážně

13:25 Poslanec TOP 09 si myslí, že al-Kájda je země. Vážně

Co mají společného Rusko, Islámský stát a al-Kájda? Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Ja…