Propíchnul bublinu strachu a hnis teče. Nové svědectví o chování Čižinského na Praze 1. Ti, kteří mlčeli, už nemlčí, pane Hřibe

11.01.2020 4:43

Možný budoucí premiér a lídr iniciativy Praha sobě Jan Čižinský zřejmě schytá první úder ve své dosud velice úspěšné politické dráze. Nespokojenost s prací zvolených zástupců iniciativy Praha 1 sobě na tamní radnici vedla k tomu, že se příští úterý bude na mimořádném jednání zastupitelstva hlasovat o odvolání jeho bratra Pavla Čižinského z funkce starosty Prahy 1. Věc, která se na začátku volebního období zdála jako nereálná, nabírá jasné kontury i plány.

Propíchnul bublinu strachu a hnis teče. Nové svědectví o chování Čižinského na Praze 1. Ti, kteří mlčeli, už nemlčí, pane Hřibe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu byl přesun Slovanské epopeje do Moravského Krumlova, zdražení svozu odpadu nebo ukončení partnerství mezi Prahou a Pekingem
reklama

Poté, co ParlamentníListy.cz hovořily s předsedkyní Oblastního sdružení ODS Praha 1 Jaroslavou Janderovou, se redakci ozval další zdroj. Jde o koaličního zastupitele Prahy 1, který poté, co překonal strach, začal poukazovat na velmi podivné chování současného starosty. Důvody?

Anketa

Kdyby Milion chvilek uspořádal akci kousek od vašeho domu, co byste udělali?

hlasovalo: 29441 lidí
„Nechme stranou úpěnlivou snahu Pavla Čižinského o udržení se v křesle za každou cenu. Chová se jak člen sekty. Jeho novoroční projev bude určitě ještě nějaký čas sloužit jako odstrašující příklad veřejného politického vystoupení. Rozpad stávající koalice, které se prokazatelně v prvé řadě rozpadá elementární funkčnost radnice pod rukama, popisuje pomalu jako Armageddon. Pokud příští úterý skutečně současná vláda naší městské části zamává na rozloučenou, bude to podle Čižinského znamenat konec všeho dobrého na „Planetě Praha 1“. Včetně rekonstrukce Václavského náměstí. Až potud by to bylo vcelku úsměvné čtení. Jednomu neúspěšnému politikovi se rozsypaly hračky. Jenže on se do toho „obul“ větší kalibr. Sám primátor Hřib," uvedl náš politický zdroj s tím, že právě primátorova slova jej přiměla ke sdělení svého názoru, byť pod podmínkou anonymity.

Pražský primátor Zdeněk Hřib totiž ještě na konci loňského roku uvedl, že se obává možného návratu starých struktur do vedení Prahy 1 a rovněž upozornil na to, že by po pádu starosty Čižinského mohlo dojít k zastavení rozjetých projektů a s tím i řešení palčivých problémů této exponované městské části.

„Nebudu se pouštět do spekulací, jaká nepředstavitelná katastrofa by padla na centrum Prahy, pokud by se Hřibova proroctví naplnila. Je to směšné. Mnohem zajímavější je odpověď na otázku, co to toho Hřiba ponouklo k tak citovému výlevu? Ono se totiž může stát, že Piráti budou už od příštího týdne na Praze 1 ze hry venku. Paradoxně díky vlastnímu radnímu, kterému už prostě došla trpělivost. Jenže přicházet o křesla a posty, navíc v tak ceněné městské části, se ani čistým a korupcí neošlehaným Pirátům nechce. Hřibova hysterie však přišla s křížkem po funuse. Některým zastupitelům mediální výstupy Čižinského a nově jeho naopak usnadnily rozhodování," shrnul náš zdroj situaci v první městské části hlavního města.

Ale to není vše.

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19373 lidí
„To, co předvedl starosta Čižinský třeba kolem posledního zastupitelstva, kam přišli podpořit rozpad koalice, pravda, trochu urostlejší lidé z gastro-provozoven, bylo na mě moc. Škatulkovat lidi podle vzhledu, lidi, kteří se chovali naprosto slušně a on z nich udělal pomalu násilníky a mafiány, to je přes čáru. Už jen to ho diskvalifikuje pro výkon veřejné funkce starosty,“ říká další člen zastupitelstva Prahy 1, který si ale s ohledem na napjatou atmosféru nadcházejícího mimořádného jednání zastupitelstva přál zůstat v anonymitě, ale ParlamentníListy.cz jeho identitu znají.

Všechno tedy nasvědčuje tomu, že příští týden Pavel Čižinský ve funkci starosty skončí, stejně jako spoluvláda Pirátů.

V úterý 14. ledna se na popud opozičních stran mimořádně sejde zastupitelstvo Prahy 1. Na programu bude odvolání starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) a dalších členů rady a volba nového vedení radnice. Čižinský to uvedl na své facebookové stránce. Současná koalice se před Vánocemi rozpadla, když uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) vypovědělo koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. První místostarosta městské části Petr Hejma (STAN) vypovězení smlouvy odůvodnil názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu pod vedením starosty Čižinského. Připojili se k němu Michal Caban z Iniciativy občanů a Petr Burgr za KDU-ČSL, čtvrtý člen My, co tady žijeme Martin Kotas z klubu vystoupil. Následně se ke klubu přidali tři zastupitelé za TOP 09.

Čižinský k tomu na facebooku uvedl, že výměna koalice bude znamenat velké riziko zablokování rekonstrukce dolní části Václavského náměstí, která by měla začít příští rok. Minulé politické reprezentace Prahy 1, ve kterých figurovaly ODS a TOP 09, měly k podobě oprav výhrady a nesouhlasily také s návratem tramvají na náměstí. Starosta upozornil také na fakt, že někteří opoziční zastupitelé jsou trestně stíhaní v souvislosti s prodejem obecních bytů v minulém volebním období.

Stávající koalice se podle něj staví za zájmy starousedlíků, kdy se pokouší omezit tranzitní dopravu přes centrum, hluk z restauračních předzahrádek povolených na základě výjimek i po 22:00 a přistupuje obezřetně k prodejům bytů, které obvykle po privatizaci začnou sloužit pro ubytovací platformy typu Airbnb. „Za jediný rok se po dlouhých letech plundrování městské části nedá vyřešit vše, ale dá se nastartovat směr. A přesně toho se politici starého střihu zalekli. A chtějí se rychle vrátit zpátky do světa kamarádíčků, kšeftování a šedé zóny,“ napsal Čižinský.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boris Šťastný na scéně! SPD ho nominovala do důležité funkce

17:44 Boris Šťastný na scéně! SPD ho nominovala do důležité funkce

Kandidátem hnutí SPD do „Rady ministerstva zdravotnictví pro řízení vakcinace“ je lékař Boris Šťastn…