Prymula varoval: Jestli půjde reprodukční číslo přes 1, rychlé uvolňování končí

11.05.2020 22:30

Uvolňování dalších opatření by se mohlo bez ohledu na aktuální plán vlády zastavit a některé zrušené restrikce se mohou vrátit. Zmínil to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula během brífinku po jednání vlády. K tomuto kroku by dle něj bylo nutné přistoupit při výrazném navýšení reprodukčního čísla.

Prymula  varoval: Jestli půjde reprodukční číslo přes 1, rychlé uvolňování končí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, ministr zdravotnictví

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 18626 lidí
Výrazné navýšení reprodukčního čísla by podle Prymuly znamenalo oddálení poslední vlny rušení restrikcí, která je plánovaná na 25. května. Pokud by průměrný počet nakažených jedním nemocným s covidem-19 převýšil reprodukční číslo jedna, bude třeba zpomalit rušení zákazů nebo zavádět nová opatření.

Nebezpečí zvýšeného výskytu nemoci covid-19 Prymula spatřuje zejména u hranic s Německem. „Vidíme, že v německých regionech přilehlých k ČR, například v Bavorsku, je situace výrazně horší než u nás,“ konstatoval s poukazem na situaci u našich sousedů. Právě stále nepříliš kladná bilance v některých německých regionech se následně projevuje i u nás. Prymula jmenoval zejména Chebsko a Domažlicko.

U nepříliš velkého překročení rychlosti šíření nákazy by však volil především lokální opatření. „Pokud to bude třeba 1,1, jsme to schopni zvládnout s nástroji, které máme, jako jsou lokální opatření nebo chytrá karanténa,“ řekl. Nechystá však znovu izolace celých regionů, ale pouze postižených zařízení.

„V tuto chvíli jsou ohniska ve zdravotnictví, v sociální, ale i v komerční sféře, ale ta jsme schopni efektivně izolovat,“ dodal.

Aktuální reprodukční číslo ukazuje hodnotu 0,8, která se již několik týdnů příliš nemění a od poloviny května se drží především na nynější hodnotě či na 0,7.

Během aktuální vlny uvolňování protiepidemických nařízení se dnes otevřely zahrádky restaurací, obchodní centra i třeba kadeřnictví. Povoleny jsou po dvou měsících také akce do 100 lidí, což se týká návštěv divadel, kin či muzeí, svateb, sportovních tréninků i mší.

Od 25. května by pak lidé podle dnešní vládní shody mohli venku odložit roušky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…