Puchýřky tam, kde je opravdu nechcete. Prague Pride musel vydat hodně nepříjemné varování. Mluvili s nimi z úřadu

08.08.2022 15:21

Dva roky fanouškům festivalu Prague Pride bránil v plnohodnotném setkání covid. Letos tedy pochod Prahou bude, ani teď však není bez rizik. Státní zdravotní ústav i pražská hygiena už varovaly, že se nemoc šíří převážně mezi „muži majícími sex s muži“. A varovaly pořadatele. Ti už instruují účastníky, aby se ptali, zda ten, s kým chtějí být „v kontaktu“, má příznaky, a aby nesdíleli oblečení, ložní prádlo nebo sexuální hračky. Ovšem zatímco WHO homosexuály varovala, aby omezili počet svých partnerů, festival pouze informuje, že takové chování je rizikové.

Puchýřky tam, kde je opravdu nechcete. Prague Pride musel vydat hodně nepříjemné varování. Mluvili s nimi z úřadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: LGBT komunita, ilustrační foto

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36954 lidí
Dneškem začíná již několikátý festival Prague Pride, jehož součástí budou hudební vystoupení, osvětové přednášky, bezplatné testování na HIV a jiné nemoci. Kromě toho se také budou promítat filmy a nebudou chybět večerní party. Tradiční průvod pak přijde v sobotu. Letos má festival rekordní rozpočet, osm milionů korun. Primátor Zdeněk Hřib, který festival podporuje (například tím, že na magistrátu vyvěsí duhovou vlajku), připomenul, že festival do Prahy naláká desítky tisíc turistů.

„Letos je podpora, kterou dává magistrát této akci, ještě o to důležitější, že v této době opět je tady aktuálnější to téma manželství pro všechny. Je to otázka prosté lidské slušnosti a otázka toho, jestli opravdu to myslíme s tou rovnoprávností vážně,“ uvedl primátor dle iDnes.cz

Festival už podpořily některé další osobnosti a firmy, například prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. „Vždy budu podporovat rovná práva pro všechny. Stát nemá mluvit lidem do toho, s kým chtějí být, koho milují a koho si chtějí vzít. Jednoduše proto, že žijeme ve svobodné společnosti 21. století,“ prohlásila.

Kromě Nerudové slaví například i kanadská ambasáda nebo společnost Škoda Auto, která je oficiálním partnerem festivalu.

Festival podle Zdeňka Hřiba přitáhne desítky tisíc turistů. A ačkoliv turisté s sebou přivezou peníze, které následně utratí v českých lokálech, mohou si s sebou vézt i něco mnohem méně příjemného. Totiž opičí neštovice.

Generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus varoval, že v současnosti je nejlepším krokem ke snížení šíření opičích neštovic minimalizace rizika nákazy. Zároveň dal jasně najevo, že se drtivá většina případů vyskytuje mezi „muži, kteří mají pohlavní styk s muži“. Ti by tedy podle něho měli „omezit počet svých sexuálních partnerů, zvážit styk s novými partnery, a pokud k němu dojde, měli by si vyměnit kontaktní informace, aby bylo možné infekci případně trasovat“.

Ovšem není to jen WHO, která varuje před potenciálním nebezpečím. 4. srpna varoval před rizikem opičích neštovic ve spojitosti s festivalem Státní zdravotní ústav. „V souvislosti s nastávajícím festivalem Prague Pride od 8. do 14. srpna 2022 připomínáme současnou alarmující situaci ve výskytu opičích neštovic (monkeypox). Předkládáme aktuální epidemiologická data. V souvisejícím článku naleznete základní informace o onemocnění včetně preventivních opatření,“ informoval stroze SZÚ.

Kromě SZÚ situaci řeší i pražská hygiena. „V období před zahájením festivalu se s organizátory k aktuálním epidemiologickým otázkám a možnostem jejich cílené prevence mezi účastníky pravidelně setkávají také zástupci Hygienické stanice hlavního města Prahy. Letošní setkání se v sídle HSHMP v Rytířské ulici 12, v Praze 1, uskutečnilo ve čtvrtek 28. července. Prague Pride Festival na setkání zastupoval ředitel festivalu Tom Bílý,“ oznámila HSHMP.

„Zástupci HSHMP organizátorům popsali aktuální epidemiologickou situaci v Praze a České republice s tím, že by uvítali s festivalem úzkou spolupráci, hlavně v oblasti šíření aktuálních poznatků o opičích neštovicích a možnostech prevence opičích neštovic mezi návštěvníky festivalu, spolupracujícími organizacemi a dalšími přímo či nepřímo zainteresovanými subjekty,“ uvádí dále hygiena. Organizátoři festivalu byli tedy o případném riziku informováni a ředitel prý nabídku spolupráce ze strany hygieniků přivítal. Kromě toho byla organizátorům předána i příručka s doporučeními od WHO a ECDC.

V této příručce se například doporučuje, aby organizátoři účastníky festivalu seznámili s fakty o opičích neštovicích, například kdo je riziková skupina. Naopak si nemají utahovat ze jména nemoci nebo z toho, že byla prvně identifikována v Africe. I v této příručce se píše, že opičí neštovice může chytit každý, nicméně v současnosti jsou prevalentní u „mužů obcujících s muži“. Popsány jsou také příznaky. Co mají ti, kdo mají symptomy, dělat? „Dejte si pauzu od večírků, festivalů a událostí, vyhýbejte se kontaktu s lidmi a zajděte si k lékáři,“ doporučuje WHO a ECDC. Dále doporučuje sexuální abstinenci a také aby při symptomech lidé nesdíleli „oblečení, ručníky a sexuální hračky“.

Varování tedy přišlo a festival má v sekci „zdraví na festivalu“ instrukce. „Světová zdravotnická organizace i Hygienická stanice hlavního města Prahy hodnotí riziko přenosu opičích neštovic mezi lidmi, kteří mají blízký fyzický kontakt (např. sexuální) jako vysoké,“ uvádí se v něm mimo jiné, spolu s tím, že vysoké riziko je u těch, kteří často střídají partnery. Bez blízkého kontaktu je však riziko nízké.

„Nemoc se šíří blízkým, těsným kontaktem. Může to být sex (orální, anální, vaginální), líbání, mazlení, hlazení, dotýkání. Nejvyšší riziko představuje kontakt s vyrážkou (puchýřky) nakažených osob. Velmi vysoké riziko je také při kontaktu s infikovaným materiálem (oblečení, ložní prádlo, plochy v koupelně, nádobí používané nemocnými, ale taky sexuální hračky a pomůcky.)“ varuje účastníky festival a dodává, že puchýřky se vyskytují zejména v oblastech, kde k infekci došlo poprvé, tedy v oblasti genitálií a konečníku.

Doporučuje: „Vyhněte se blízkému kontaktu s osobami, které mají příznaky. Zeptejte se, zda má člověk příznaky, než dojde k blízkému kontaktu (pokud kontakt plánujete). Myjte si a dezinfikujte ruce. Nesdílejte neumyté nádobí, kelímky, brčka, nevyprané oblečení, sexuální pomůcky. Použití kondomu při sexu se doporučuje, ale nemusí před nákazou chránit.“

Stránky festivalu – ilustrační foto

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…