Putin spustil lavinu, politici se vrhli na sítě. Pekarová se ohání Hitlerem

30.09.2022 17:20 | Ze sítí

Anektování čtyř ukrajinských oblastí k Rusku je nepřijatelné a nelegitimní, uvedl dnes na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Česko nadále území považuje za ukrajinská. Prezident Miloš Zeman odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruskou krádež ukrajinského území. Anexe tamních oblastí podle něj nesmí být a nebude uznána, uvedl na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ruská potápějící se loď chce stáhnout ke dnu i nevinné lidi a území suverénního státu, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Putin spustil lavinu, politici se vrhli na sítě. Pekarová se ohání Hitlerem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská a Záporožská oblast dohromady představují zhruba patnáct procent rozlohy celé Ukrajiny.

„Česká republika neuznává referenda o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku. Anektování těchto území ze strany Ruska je nepřijatelné a nelegitimní. ČR i nadále považuje tato území za ukrajinská,“ uvedl Fiala. Novinářům v Olbramovicích na Benešovsku dnes řekl, že je potřeba pokračovat v jednotném postupu EU a NATO, v jasné podpoře Ukrajiny a v nesouhlasu s ruskou politikou.

„Není možné se smířit s agresivní politikou. Zkušenosti s anexí Krymu a slabou reakcí Západu ukázaly, že jakákoli slabá reakce nevede ani k míru, ani k rozumnému řešení pro mezinárodní společenství,“ dodal předseda vlády.

Zeman odsoudil ruskou agresi a krádež ukrajinského území. „Společně s dalšími ústavními činiteli prohlašuje, že anexe ukrajinského území nesmí být a nebude uznána. Rusko se dopouští zločinů proti míru,“ poznamenal mluvčí hlavy státu.

„Putin může mít proslovů, kolik chce, sprostou krádež území Ukrajiny mu neuznáme,“ poznamenal Lipavský. Ruská potápějící se loď podle něj chce stáhnout ke dnu i nevinné lidi a území suverénního státu. „To nedovolíme. Budeme se zasazovat o zřízení mezinárodního tribunálu a potrestání zločinných představitelů Ruska,“ dodal šéf české diplomacie.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Putinův režim znovu flagrantním způsobem pošlapává základní principy mezinárodního práva, a ohrožuje tak nejen bezpečnost Evropy, ale samotnou podstatu současného světového uspořádání. „Jako předsednická země v Radě EU se Česko bude zasazovat o silnou a jednotnou reakci na tento nelegální a nelegitimní krok Ruska,“ uvedl resort.

Rusko zároveň podle úřadu vyhlášením mobilizace a hrozbami použitím zbraní hromadného ničení vyhrocuje již tak napjatou bezpečnostní situaci. „Znovu důrazně vyzýváme Ruskou federaci, aby okamžitě ukončila válku a stáhla svá vojska z území Ukrajiny,“ napsalo ministerstvo.

Česko podle něj odsuzuje zločiny, kterých se dopouštějí ruské ozbrojené síly na okupovaných ukrajinských územích. „Zmanipulovaná hlasování jsou pouze parodií na možnost svobodného vyjádření skutečné vůle jejích obyvatel, kteří jsou místo toho vystaveni zastrašování, nelidskému zacházení, brutálnímu mučení a vraždění,“ uvedlo ministerstvo. Česko tak bude nadále usilovat o vytvoření speciálního soudního tribunálu, který přivede ke spravedlnosti všechny představitele Ruska zodpovědné za akt agrese.

„Zmanipulované hlasování před hlavněmi samopalů není žádné referendum. Anexe je sprostá krádež a nesmíme to tolerovat! Vytrváme v pomoci Ukrajině, dokud v boji za svobodu a celistvost nezvítězíme,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Česko nezákonné připojení ukrajinských území k Rusku nikdy neuzná, konstatoval ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). „Anektování okupovaných oblastí i zmanipulovaná referenda jsou porušením územní celistvosti Ukrajiny, její suverenity i mezinárodního práva,“ poznamenal. Dodal, že Česko nadále bude podporovat Ukrajinu a trvat na potrestání válečných zločinů.

Rusko se pokouší prostřednictvím účelových referend legitimizovat okupaci, míní vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Žádný demokratický stát podle něj nemůže takový výsledek uznat. „A tuzemským prokremelským šaškům vzkazuji: pokud tohle obhajujete, je to stejné, jako kdybyste obhajovali Mnichov,“ dodal.

Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek připojil rovněž na Twitteru své vyjádření. „Putin: Rusko nikdy nebude žít pod diktátem někoho jiného. – O to nikdo neusiluje. Stačilo by, kdyby Rusko dodržovalo principy mezinárodního práva, které samo podepsalo,“ poznamenal.

„Doněcká, Luhanská, Záporožská, Chersonská oblast a Krym jsou podle mezinárodního práva Ukrajina bez ohledu na to, co si myslí zoufalý Putin,“ prohlásil senátor Marek Hilšer.

Paralelu s Hitlerem pak zmínila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Hitler 1938: „Zcela jednoznačně jsem vysvětlil, co nyní považujeme za jediné řešení míru. Je to to nejpřirozenější na světě! Česko se vzdá německé oblasti a předá ji říši.“ Putin 2022: „Kyjevský režim by měl respektovat vyjádření vůle obyvatel, protože to je jediná cesta k míru,“ uvedla.

Své pak napsal i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Putin: vyzýváme ukrajinský režim, aby okamžitě zastavil válku, kterou rozpoutal, a vrátil se k jednacímu stolu. Tyto čtyři regiony jako součást Ruska se probírat nebudou. Svět: vyzýváme putinovský režim, aby se okamžitě vzdal Putina a za jeho zločiny ho postavil před soud v Haagu,“ uvedl.

„Putin je vůdce dnešních barbarů. Jejich hlavním cílem je zničit civilizaci, Západ, hodnoty dobra a pravdy, udělat ze světa jeden velký bordel, kde silnější opice znásilňují ty slabší a světu vládne největší vrah a bandita. Putinoidi jsou všude, i v Česku: na Hradě a na Václaváku,“ uvedla psychiatrička Džamila Stehlíková.

„Putin se chová jako naivní hlupák. Něco ukradne a myslí si, že když na to dá svoji jmenovku, tak je to jeho a všichni to budou respektovat. Naopak, západní země nikdy anexi části Ukrajiny neuznají. A ČR v tom půjde příkladem. Putin se pouze opět projevil jako zloděj, vrah a lhář!“ poznamenal lidovecký politik Jan Bartošek.

„Putin prohrává a jeho lži to nezmění. Připojení ukrajinských regionů k Rusku je akt, který nikdo na světě nerespektuje. Barbarská ruská armáda musí být poražena na bojišti a jeho režim politicky i ekonomicky zlikvidován. A Putin patří nadosmrti za mříže! Je načase dát stopku i kolaborantům v ČR!“ zmínil poslanec Šimon Heller.

„Válečný zločinec Vladimir Putin, Hitler 21. století, eskaluje se svými satrapy z tzv. lidových republik zpackanou ruskou agresi proti Ukrajině. Putin běží o život a Ruská federace směřuje k totální sebedestrukci. Sláva svobodné a svrchované Ukrajině,“ zmínil poslanec Pavel Žáček.

„Putin oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci. Za týden má 70. narozeniny, doufám, že to budou jeho poslední. Nikdy tuto odpornou anexi neuznáme! Idi na chuj!" uvedl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

22:30 „Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která ve čtvrtek zkolabovala během jednání horní komory parlamentu,…