Rána Černochové. „Češi na válku nejsou připraveni.“ Z důležitých úst

23.11.2022 8:00 | Ze sítí

„Bůh s námi!“ Přesně taková slova zní po zhlédnutí výstupu z velitelského shromáždění od vojenských expertů. Zbrojní analytik Jaroslav Štefec se po akci zhrozil nad stavem naší armády a po projevu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) si vzpomenul na zvolání ze starých českých pověstí: „Běda mužům, kterým žena vládne!“ Projev ministryně obrany však prý nebylo ani zdaleka tím nejhorším. Dle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého může naše armáda na účast v případném rozsáhlejším konfliktu, o kterém se na velitelském shromáždění mluvilo, rovnou zapomenout.

Rána Černochové. „Češi na válku nejsou připraveni.“ Z důležitých úst
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jmenování brigádního generála Ing. Karla Řehky, ředitele sekce logistiky Ministerstva obrany, do hodnosti generálmajora

Na úterním velitelském shromáždění od náčelníka generálního štábu Karla Řehky zaznělo, že pokud by začal střet mezi Ruskem a NATO, Česka se to dotkne okamžitě a naše armáda by v případě konfliktu byla aktivním účastníkem od první minuty, a proto si musí zachovat zkušenosti z protiteroristických operací.

„Nemusíme se přesvědčovat, že eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Vyloučit nelze ani ty nejvážnější scénáře,“ řekl na shromáždění Řehka podle ČTK, byť doplnil, že si nemyslí, že by válka mezi Ruskem a NATO byla pravděpodobná.

Dle prezidenta Miloše Zemana, jenž byl před březnovým koncem mandátu na velitelském shromáždění naposledy, je nezastupitelná účast našich vojáků v misích NATO. „Uznávám princip teritoriální obrany, ale pokud neseme spoluodpovědnost i jako členové NATO za světovou, a nikoli pouze vlastní bezpečnost, pak účast našich vojáků na těchto misích je nezastupitelná,“ prohlásil prezident a spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) vyjádřil plnou podporu Ukrajině při její obraně před ruskou agresí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …