Řetěz obstrukcí, smích a potlesk. Opozice zablokovala volbu Rady ČT

26.5.2021 11:28 odp.

Sněmovní souboj o veřejnoprávní Českou televizi pokračuje. Poslanci se ve středu večer opět nedostali k volbě čtyř nových členů Rady České televize. Část opozičních klubů a frakce vládní ČSSD si po velmi živé debatě vzaly přestávky až do rána, a jednání tak zablokovaly. Jako reakce na obstrukce se Sněmovnou od poslanců hnutí ANO rozléhal hlasitý potlesk. Zástupci opozice jej odměnili výsměchem.

Řetěz obstrukcí, smích a potlesk. Opozice zablokovala volbu Rady ČT
Foto: Facebookový profil TOP 09
Popisek: Předsedové opozičních politických stran TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a lidovců při přednesu své výzvy vládě

Anketa

Odvádí Hana Lipovská dobrou práci coby členka Rady ČT? (Ptáme se od 26. 5. 2021)

95%
hlasovalo: 19744 lidí
Přestože dnes byla na programu Sněmovny zařazena volba nových členů Rady České televize, poslanci se k hlasování opět nedostali. Mezi poslanci panují obavy, že někteří finalisté představují ohrožení nezávislosti České televize. Spor poslanci vedou také o způsob volby, a sice jestli má být tajná, či veřejná.

Cílem poslanců, kteří se zastávají veřejné volby, je, aby bylo vidět, jak moc je volba nových členů Rady ČT domluvena mezi poslanci ANO, SPD a KSČM.

Do pirátského poslance Tomáše Martínka, který prosazoval, aby volba nových členů rady probíhala veřejně, se během debaty opřel poslanec hnutí ANO Jiří Bláha. „To, že se volí veřejně, jsme si zažili v letech 1948 až 1989,“ přirovnal poslanec ANO Jiří Bláha Piráty k budovatelské mládeži.

Už odpoledne si Sněmovna na návrh SPD a ANO odhlasovala, že jednací den může skončit až ve čtvrtek ráno. Jan Čižinský z lidoveckého klubu poté na svém twitteru naznačil, že opozice chystá obstrukce.

„ANO, SPD a KSČM se rozhodly za každou cenu provést volbu do Rady ČT, schválily jednání i po půlnoci. A tak je výzvou jim to překazit, ne?“ napsal ve středu odpoledne k hlasovací koalici hnutí ANO, SPD a KSČM.

 

 

A skutečně se tak stalo. Poslanecké kluby Pirátů, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a ODS si po 20.30 začaly brát přestávky, které by v souhrnu skončily až ve čtvrtek kolem osmé hodiny ráno.

Jako první se s požadavkem na dvouhodinovou pauzu ve 20.35 za Piráty přihlásil Lukáš Černohorský. Pak už se plán ANO, SPD a KSČM sesypal jako domeček z karet. 

Anketa

Měli by se po návratu z dovolené testovat na covid-19 i Češi po očkování?

71%
24%
hlasovalo: 5754 lidí

V další minutě na něj navázal poslanec za stranu ČSSD Jan Chvojka také se žádostí na dvouhodinovou pauzu, navazující na pauzu Pirátů.

Bezprostředně poté si vzal dvouhodinovou přestávku, navazující na pauzu klubu ČSSD, pro poslanecký klub TOP 09 Vlastimil Válek.

Sněmovním sálem se nato rozlehl potlesk poslanců hnutí ANO, kterým se Válek do očí vysmál.

Tím obstruování ale zdaleko nekončilo.

Ve 20.38 na přestávku TOP 09 navázalo s dvouhodinovou pauzou hnutí STAN v podání Jana Farského.

Na ni napojil dvouhodinovou pauzu pro KDU-ČSL Jan Fýrský. Na závěr to pak završil Zbyněk Stanjura s požadavkem rovněž na dvouhodinovou pauzu pro ODS ihned po přestávce klubu lidovců.

Jednání tak poslanci utnuli v čase 20.42 během projednávání bodu o volbě členů Rady ČT.

Poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO se od řečnického pultíku v čase 20.40 vysmál požadavkům klubů na přestávky během noci, na jejich průběh by se prý rád přišel podívat. „Já jsem tady první volební období, pro mě je to novum – pauzy na klub v průběhu noci, takže v rámci transparentnosti já už tady budu, abych se na nějaký ten klub přišel tedy podívat, jestli mě pozvete,“ uvedl, načež sklidil potlesk napříč politickým spektrem.

Času už ale moc nezbývá. Čtyřem členům rady ČT, jejichž nástupce mají nyní vybrat poslanci, totiž končí mandát už v květnu. Předsedající Vojtěch Pikal (Piráti) schůzi přerušil do pátečního rána. K volbě radních ČT by se poslanci mohli vrátit za týden.


 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaviárové tousty... Fotografie premiéra Fialy, u které padají slova o revoluci

14:04 Kaviárové tousty... Fotografie premiéra Fialy, u které padají slova o revoluci

V pátek proběhlo zahájení českého předsednictví EU v Litomyšli, kde premiér Petr Fiala hostil Ursulu…