Rozbil spor Poláků s Izraelci o holocaust V4? Bývalý diplomat ukázal, kde oba státy dělají chybu

20.02.2019 21:55 | Zprávy

Bývalý velvyslanec v Izraeli, nyní prorektor vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar, byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Tématem byla diplomatická roztržka mezi Polskem a Izraelem, kvůli které se zhroutil plánovaný summit zemí Visegrádské čtyřky v Jeruzalémě. Exvelvyslanec prozradil, jak vážný je spor obou zemí a proč izraelští politici nepostupují citlivěji a obviňují Poláky kolektivně z antisemitismu.

Rozbil spor Poláků s Izraelci o holocaust V4? Bývalý diplomat ukázal, kde oba státy dělají chybu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

Na úvod rozhovoru Pojar prozradil, jak významné bylo to, že se summit Visegrádské čtyřky měl poprvé odehrát mimo evropskou půdu, v Jeruzalémě. „Významné to bylo, ale zase tak velký význam summitům Visegrádské čtyřky bych nedával. Je to symbolické, ale nemá to příliš mnoho obsahu,“ řekl s tím, že neví, co v podstatě může Visegrádská čtyřka slíbit, na čem se může shodnout a co může od Izraele očekávat.

„Není to zkrátka žádná tragédie, a kdyby k summitu došlo, tak to není žádný předěl, na který by se historicky vzpomínalo,“ shrnul někdejší velvyslanec v Izraeli. Diplomatická roztržka mezi Polskem a Izraelem, kvůli které summit padl, je podle Pojara stejně v diplomacii pouze dílčí epizoda, která brzy pomine. „Zároveň to celé velmi dobře ukazuje, co se vlastně od Visegrádu dá očekávat a jaké má limity. Sice Visegrád nějakou hodnotu má, ale na druhou stranu se visegrádské země velmi zřídka dokážou na něčem shodnout. Vždyť nedokážou společně ani hlasovat, ať už v otázkách energetiky, bezpečnosti, nebo zahraniční politiky,“ konstatoval Pojar.

„Ve chvíli, kdy plánujete nějaké aktivity společně se čtyřmi nebo více dalšími zeměmi, zvyšuje se riziko, že se nepodaří vůbec nic,“ doplnil a dodal, že z této situace je skutečně dobré se poučit s ohledem na očekávání a také na to, nakolik je vůbec možné Visegrád využívat jako nástroj pro posílení vlastní pozice, jelikož to zcela jistě podle něj má své limity.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vláda chystá daňovou past na brigádníky. Vondráček: Šikana obyčejných lidí!

9:11 Fialova vláda chystá daňovou past na brigádníky. Vondráček: Šikana obyčejných lidí!

Plánované zrušení srážkové daně z přivýdělků, které prosazuje vláda Petra Fialy, vyvolává silnou kri…