Rušení ambasád je prý svévole za hranou rozumu

18.08.2010 10:14

Plánované rušení zastupitelských úřadů není jen věcí ministerstva zahraničních věcí. Tam, kde ambasáda není, se hůře vyváží zboží i kultura, upozorňuje komentátor Zídek v LN.

Rušení ambasád je prý svévole za hranou rozumu

Proti ohlášenému záměru vlády Petra Nečase rušit některé české ambasády v mimoevropských zemích se s výjimkou hlasu opozice nezvedla ve veřejnosti žádná vlna kritiky. Možná i proto, že v obecném povědomí figurují vyšší diplomatické posty jako trafiky pro vysloužilé politiky a diplomaté jsou považováni za skvěle placené byrokraty, kteří tráví čas popíjením koktejlů na recepcích.

Ne každý si uvědomí, že rušení zastupitelských úřadů nelze hodnotit jen v kontextu úspor ministerstva zahraničních věcí, neboť velvyslanectví nezastupují jedno ministerstvo, ale celý stát. „Česká republika má bytostný zájem na exportu výrobků místních firem a na šíření své kultury. Obojí dokáže pozitivně ovlivnit přítomnost české ambasády. Tam, kde není, se hůře vyváží zboží i kultura," uvádí Petr Zídek v Lidových novinách.

Ekonomický pohled vlády by měl zahrnout i vnímání značky Česko

„Uzavření řady českých zastupitelských úřadů v posledních letech lze těžko pochopit jinak než jako svévoli za hranicemi zdravého rozumu," domnívá se Zídek a připomíná, že letos na jaře byla například zrušena ambasáda v Luandě, přestože Angola je jednou z osmi zemí světa, kterou ministerstvo zahraničí považuje za prioritní z hlediska poskytování rozvojové pomoci.

I vláda, která povýšila ekonomický pohled na věc na jediný možný, by si měla uvědomit, že Česko je jednou z asi dvou set globálních značek, které potřebují své PR. „Jak chceme, abychom byli v kontextu ostatních značek vnímáni? Máme zájem, aby značka Česko vyvolávala v Ghaně nebo ve Venezuele nějaké pocity, nebo je nám úplně jedno, že tam o nás nikdo nebude nic vědět?" ptá se naléhavě Zídek.

Za zrušené ambasády se může postavit 200 metrů dálnice

Provoz malé české ambasády stojí ročně asi deset milionů. Pokud dojde k plánovanému zrušení pěti nebo šesti, ušetří se 50 až 60 milionů korun. „Za tuhle cenu bychom si mohli pořídit třeba 200 metrů dálnice. Stojí to za to? A má již vláda nějakou analýzu, kolik naopak proděláme na ztrátách obchodních příležitostí a devalvaci značky ´Česko´?" nastoluje závěrem nejdůležitější otázku.

Čtěte také:

Zaorálek (ČSSD): Schwarzenberg ničí dědictví Masarykovy republiky 

Počet uzavřených konzulátů záleží na stavu ekonomiky 

Schwarzenberg uzavře desítku zastupitelských úřadů 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miloš Zeman v Teplicích: Ve vládě teolog, muzikolog. Divíte se, že zaostáváme?

18:51 Miloš Zeman v Teplicích: Ve vládě teolog, muzikolog. Divíte se, že zaostáváme?

Exprezident Miloš Zeman a expremiér Jiří Paroubek se sešli na tiskové konferenci před volbami do Evr…