Po úvodním „small-talku“, který se točil okolo závislosti obou pánů na kávě, se rozhovor stočil k tomu podstatnému. Byla válka na Ukrajině nevyprovokovaná? Ekonom Jeffrey Sachs odpověděl, že přesně to se můžete dočíst v amerických médiích. „Je to úhybný manévr lenochů, aby se nemuseli zamýšlet nad tím, co se vlastně děje,“ uvedl. Jedná se podle něj o nebezpečnou past, kterou Američané přichystali sami sobě a také Ukrajině, která je podle něj Američany tlačena stále hlouběji do bezvýchodného postavení.
Podle Sachse stál na počátku záměr americké vlády získat Ukrajinu na svou stranu a posunout „hranice mocností“ přímo na hranici s Ruskem. Svou roli při tom měl sehrát i názor, že Rusko již mezi hlavní mocnosti nepatří.
„Co je na Rusku, které ve skutečnosti není nijak zvlášť expanzivní mocností, tak hrozivého?“ zeptal se Carlson. „Nejde o Rusko, ale o USA. Předtím šlo o Británii,“ uvedl Sachs. Přirovnal celou věc k deskové strategické hře Risk a Ameriku k hráči, který chce mít své figurky na každém místě na světě. „A když si přečtete americké stratégy, ať už je to Zbigniew Brzezinski, i když byl velmi umírněný, nebo neokonzervativci, kteří nám posledních 30 let vedli zahraniční politiku, tak ti jsou velmi explicitní. USA musí být nezpochybnitelnou supervelmocí na každém místě na světě, v každém regionu. Musíme dominovat. To je pro nás Američany docela zátěž. Říkají, že budeme držitelem strážní služby, což je módní výraz pro to, že budeme světovým policistou. Říkají to výslovně. Říkají, že to je spousta válek. Musíme být na všechny ty války připraveni.“ V pozadí všeho prý byla myšlenka, že Rusko je v novodobé éře slabé a USA jsou jedinou supervelmocí.
Jeffrey Sachs with probably the smartest and most accurate assessment of the Ukraine war, and American foreign policy more broadly, ever caught on tape.
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) May 28, 2024
(20:17) Why did America push for Ukraine to Join NATO?
(58:34) What is a Neocon?
(1:25:28) Regime Change Never Works
(1:36:27)… pic.twitter.com/uNzzDDzn1L
Sachs popisuje, že Američané proto po rozpadu Sovětského svazu došli k závěru, že mohou hranice NATO posouvat směrem na východ, i když Gorbačovovi a Jelcinovi tvrdili něco jiného. „Ale no tak, Sovětský svaz skončil. Můžeme si dělat, co chceme. Jsme jediná supervelmoc. Clinton na to skočil. To byla linie Madeleine Albrightové,“ řekl Sachs. Vzpomněl také bývalého dlouholetého diplomata a jednoho z hlavních strůjců Trumanovy doktríny George F. Kennana, který označil expanzi NATO do střední a východní Evropy za „nejosudovější chybu americké zahraniční politiky v celé éře po skončení studené války“. Kennan věřil, že tato strategie znemožní to, aby si USA vytvořily z Ruska partnera. Sachs hovořil také o Clintonovu ministrovi obrany Billu Perrym, který byl prý zamýšlenou expanzí NATO zděšen a zvažoval vlastní rezignaci.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta