Schwarzenberg: Berte odkaz Jiřího Stránského vážně! On celý život bojoval za svobodu našeho národa

10.06.2019 12:54

Česko se loučí s Jiřím Stránským, scénáristou, spisovatelem, skautem a vězněm ztýraným komunisty, jenž opustil tento svět v nedožitých osmaosmdesáti letech. Poslední rozloučení se konalo v Týnském chrámu v Praze, kde promluvil také čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Své spoluobčany důrazně žádal, aby brali odkaz Jiřího Stránského vážně a stejně jako on bojovali za demokracii, svobodu a důstojnost této země.

Schwarzenberg: Berte odkaz Jiřího Stránského vážně! On celý život bojoval za svobodu našeho národa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Schwarzenberg vzpomínal na Stránského jako na muže, který mu vždy dokázal zvednout náladu. Byl to také muž s hlubokým vztahem k této zemi, protože scénárista a skaut patřil ke starým rodům této země. Nejenže měl slavné předky, ale sám toho také hodně zažil. A před tím, co zažil z rukou komunistických mocipánů, opakovaně varoval.

„Já bych měl jednu prosbu na všechny přítomné. Zažili jsme tady krásný obřad, krásnou hudbu a několik krásných proslovů. Ale to, čeho já se nejvíc obávám, je, že se vrátíme domů, řekneme: ‚Bylo to krásné rozloučení s Jiřím Stránským, byla to velká hudba a byl to krásný obřad‘. A tím to zhasne. Já bych vás prosil o jedno,“ apeloval Schwarzenberg na své spoluobčany, o chvilku později zesílil hlas a zvolal do ticha chrámu: „Berte odkaz Jiřího Stránského vážně! On celý život bojoval za svobodu, za právo a důstojnost naší země a našeho národa. Za to bojoval do posledních dní. Berte jeho odkaz vážně,“ žádal všechny Karel Schwarzenberg.

Stránského vnímal jako hrdinu, který se celý život řídil pravidly skautského života.

„Prosím, berme jeho odkaz vážně. Bojujme za právo a svobodu a důstojnost této země. Každý na svém místě. Děkuju mnohokrát,“ uzavřel svou řeč Schwarzenberg před kamerami ČT.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpěvačka Basiková: „Co se stalo mýmu synovi, je zločin a pr*ser, horší než celej koronavirus!“

20:39 Zpěvačka Basiková: „Co se stalo mýmu synovi, je zločin a pr*ser, horší než celej koronavirus!“

Zpěvačka Bára Basiková poslala v září loňského roku zprávy o koronaviru „do prdele“ a prohlásila, že…