Senátor Fischer vysvětlil: Potrestáním válečných zločinců pomůžeme i Rusku

30.03.2023 18:30 | Ze sítí

Senátor Pavel Fischer, předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, prohlásil, že vyšetřování válečných zločinů Ruska při konfliktu na Ukrajině je vlastně pomocí pro obě země. „Je to pomoc nejenom Ukrajině, je to i pomoc samotnému Rusku, aby nemělo v čele v budoucnosti válečné zločince,“ uvedl Fischer, který podpořil vyslání patnácti českých specialistů, kteří by válečné zločiny na místě vyšetřovali.

Senátor Fischer vysvětlil: Potrestáním válečných zločinců pomůžeme i Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Fischer ve svém projevu na plénu Senátu představil doporučení výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost, aby se čeští zástupci účastnili mise v Nigeru a také aby se připojili k vyšetřování, které provádí Mezinárodní trestní soud v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině.

„V případě Sahelu nás zajímalo, jaké ponaučení nebo jaké závěry si Ministerstvo obrany odnáší z toho dosavadního působení našich sil v operacích, které probíhaly na území několika států včetně na prvním místě Mali. A zajímalo nás, proč právě Niger? Tak dovolte mi, abych vás krátce jenom seznámil s průběhem diskuse a také upozornil na některé zajímavé momenty z rozpravy týkající se toho vyšetřování válečných zločinů,“ řekl Fischer na úvod.

Mise ve státech Sahelu jsou podle něj klíčové i pro další bezpečnost Evropy a samotné České republiky, a proto by se čeští vojáci měli těchto akcí účastnit. „V případě Sahelu, tedy Nigeru, mluvíme o rozsáhlých územích, ve kterých státy ztrácejí svoji schopnost, autoritu hlídat a zabezpečovat základní funkce státního uspořádání jako takového. Hranice států přestávají mít význam, nikdo je nedokáže hlídat. Ke slovu přichází migrace, ozbrojený zločin, obchodování s lidmi a obrovské nebezpečí, které z toho plyne pro státy Magrebu – mohli bychom mluvil například o Tunisku a o dalších. A také pro celé Středomoří, a tudíž i pro Evropu,“ vysvětloval Fischer.

Podle něj evropská bezpečnost vyžaduje, aby její síly byly v Africe přítomné a pomáhaly tam nejen vojensky, ale i politicky. „Abychom vůbec tušili, co se na tomto kontinentu v rozsáhlých územích, které daleko překračují naši běžnou skutečnost, vůbec děje,“ dodal Fischer.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Na místě by bylo potrestání všech válečných zločinů, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 31.03.2023 2:16:34
Začít po pořádku - USA, Ukrajina, Rusko, ...

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…