Slovensko nepodpoří Zemanův návrh na rozšíření Visegrádské čtyřky

05.04.2013 12:09

Český prezident Miloš Zeman a jeho slovenský kolega Ivan Gašparovič se rozcházejí v názoru na případné rozšíření Vsegrádské čtyřky. S odvoláním na slovenského prezidentského mluvčího to dnes oznámil bratislavský tisk. Zeman na čtvrteční tiskové konferenci v Bratislavě vyjádřil zájem na rozšíření skupiny o Slovinsko. Slovákům se prý ale jeho návrh nelíbí.

Slovensko nepodpoří Zemanův návrh na rozšíření Visegrádské čtyřky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman s prezidentem SR Ivanem Gašparovičem

Český prezident ve čtvrtek hovořil o svém "upřímném přání" rozšířit Visegrádskou skupinu o pátého člena, kterým by podle něj mělo být Slovinsko. Zeman si to prý už přál v době, kdy byl českým premiérem. "Teď, když jsem prezidentem, se to možná ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi podaří, ale možná také ne," řekl český prezident.

Zeman svým návrhem nadšení nevyvolal

Podle slovenského listu Sme Zemanovy představy na Slovensku velké nadšení nevyvolaly. Mluvčí prezidenta Gašparoviče řekl, že podobné návrhy se už v minulosti objevovaly, ale "nikdy nebyly přijaty". Země Visegrádské čtyřky podle mluvčího Marka Trubače "de facto podporují další fungování tohoto seskupení právě v jeho tradičním složení".

Fotogalerie: - Zeman na Slovensku

Prezident ČR Miloš Zeman přijel na oficiální návšt...
Prezident ČR Miloš Zeman přijel na oficiální návšt...
Prezident ČR Miloš Zeman přijel na oficiální návšt...
Oficiální přijetí na Slovensku
Prezident ČR Miloš Zeman s prezidentem SR Ivanem G...
Položení věnců u Památníku osvobození

K věci se vyslovilo i slovenské ministerstvo zahraničí, podle něhož je Visegrádská skupina "regionálním seskupením čtyř států". Ministerstvo se nicméně nebrání tomu, aby ke společným besedám byly přizvány i jiné země, jak se to nedávno stalo v případě Německa a Francie.

Členy Visegrádské skupiny jsou kromě Česka a Slovenska ještě Polsko a Maďarsko. Rozhodnutí o vytvoření tohoto regionálního seskupení padlo v únoru 1991 v maďarském Visegrádu za účasti tehdejších prezidentů Československa, Polska a Maďarska Václava Havla, Lecha Walesy a Józsefa Antalla.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…