Sněmovna podpořila přistoupení ČR k fiskálnímu paktu

13.06.2018 23:30 | Zprávy

Sněmovna dnes propustila do dalšího projednávání vládní návrh na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. Vláda schválila přistoupení letos v únoru, aby se přihlásila k principům rozpočtové odpovědnosti. Poslanci se prvním čtením návrhu zabývali v předchozích dnech už třikrát, kritizovali ho hlavně poslanci ODS a SPD. Podle nich připraví ČR o část její suverenity.

Sněmovna podpořila přistoupení ČR k fiskálnímu paktu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny. Na programu byla novela školského zákona nebo fiskální pakt

Smluvními stranami jsou nyní všechny členské státy EU s výjimkou České republiky a Velké Británie, jejíž voliči přede dvěma roky rozhodli, že Británie Unii opustí.

Návrh dnes ve Sněmovně odolal návrhu na zamítnutí, pro který hlasovalo 39 poslanců ODS a SPD. Proti zamítnutí bylo 103 poslanců. Návrhem se budou nyní zabývat zahraniční a rozpočtový výbor.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před poslanci opakovaně ujišťovala, že ratifikace smlouvy neovlivňuje rozhodnutí české strany o vstupu do eurozóny a nijak k němu dodatečně nezavazuje. Připomněla také, že vláda se loni v prosinci rozhodla datum vstupu do eurozóny nestanovovat. Jako argument pro přistoupení k paktu uváděla i to, že Česko se bude moci účastnit jednání eurozóny o jejím budoucím uspořádání.

Ministryně také řekla, že smlouva stojí mimo právní rámec EU. Proto nezakládá, ani neposiluje pravomoci Unie nebo Evropské komise vůči Česku. Podle ní si Česko nemůže přistoupením k paktu vyjednat ústupky v Unii, například pokud jde o kvóty na rozdělování migrantů, protože EU není smluvní stranou paktu.

Vojtěch Munzar (ODS) řekl, že vidí úpornou snahu o přijetí paktu, bagatelizaci dopadů, ale i veliké přesvědčování pro přijetí. To podle něj nevzbuzuje důvěru. Podle místopředsedy hnutí SPD Radima Fialy je pak součástí salámové metody vtahování ČR do eurozóny. O přijetí eura by podle něj měli rozhodovat občané v referendu. Neúspěšně navrhoval přerušit projednávání paktu do doby, až Sněmovna vysloví důvěru nové vládě, informovala ČTK.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že v celém fiskálním paktu není jediné slovo, které by Česko přibližovalo k přijetí eura. „Prostě to tam není,“ řekl s tím, že když někdo mluví v souvislosti s paktem o přijetí eura, dopouští se argumentačního faulu. Obdobně se vyjádřila i poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. „To tam skutečně není,“ podotkla.

Podle Jana Skopečka (ODS) Česko fiskální pakt nepotřebuje a jeho nepřijetí by nepoškodilo pověst země. „Je to neúčinná smlouva, nikdo na jejím základě nezačal hospodařit lépe,“ argumentoval.

Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv.

Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musejí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…