Sněmovna podpořila vládní návrh zrušit zákaz dodávek do Íránu

14.03.2017 20:57 | Zprávy
autor: mp

Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení zákona o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Stejný návrh, se kterým již dříve přišli poslanci KSČM, poslanci loni v prosinci zamítli. Někteří poslanci tehdy chtěli vědět, jak se k takovému návrhu staví Izrael. Obdobné obavy z možného ohrožení Izraele zaznívaly i dnes, píše ČTK.

Sněmovna podpořila vládní návrh zrušit zákaz dodávek do Íránu
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Vláda ve svém návrhu uvedla, že navrhuje zrušení zákazu, protože s přihlédnutím ke zrušení sankcí v jaderné oblasti vůči Íránu je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR už pominula.

Poslanec Zdeněk Soukup (ANO) neúspěšně navrhoval předlohu zamítnout. Zdůvodňoval to tím, že v reaktorech může vznikat jaderný odpad, který můžou zneužít teroristé. Zmínil se i o možném ohrožení Izraele. „Jsme-li dobrými přáteli Izraele, tak to se dobrým přátelům nedělá,“ uvedl. Kriticky se vyslovil i Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Předloha je podle jeho slov o tom, že „budeme dodávat jaderné technologie teokratickému ‚islámskému diktátorskému režimu‘“.

Milan Urban (ČSSD) naproti tomu argumentoval například tím, že na íránském trhu je příležitost uplatnit české výrobky. Vyspělé země už podle něj zákaz dodávek zrušily. Také předseda KSČM Vojtěch Filip varoval, že jinak by české firmy přišly o možnost podílet se na dodávkách pro tamní energetiku. Návrh před poslanci již dříve podpořil bývalý ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a také to zdůvodňoval pomocí českému vývozu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…