Socdem nechala zpracovat tajnou analýzu zoufalého výsledku voleb. Máme ji jako jediní. Jména, chyby, razantní změny

18.01.2019 11:42 | Zprávy

ČSSD je na tom pod vedením Jana Hamáčka vcelku přijatelně. Oproti stavu, který se odehrál loni na podzim, by se dalo hovořit o jistých pozitivech. Ačkoli se o sociální demokracii po zmíněných komunálních volbách hovořilo vesměs negativně, evidentně nejhůř dopadlo hlavní město. V Praze, kde ČSSD řídí dosluhující europoslanec Poche, můžeme hovořit o totálním kolapsu. Nepomohl Poche, peníze, lídr Landovský ani cokoli jiného. A právě na to konto se ParlamentnímListům.cz podařilo získat interní analýzu, která pražský debakl hodnotí a analyzuje.

Socdem nechala zpracovat tajnou analýzu zoufalého výsledku voleb. Máme ji jako jediní. Jména, chyby, razantní změny
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche

Podle rozboru Pavla Šaradína lze říci, že nynější situace sociální demokracii nepřeje. Ztrácí prý napříč celým kontinentem a její voliče úspěšně přebírají populisté. „Politické otřesy způsobily jak finanční, tak migrační krize. Obě měly obrovský vliv na zásadních změnách v ekonomické, sociální a politické oblasti," míní Šaradín. Navzdory poměrně jasnému označení situace šlo naší redakci především o hodnocení Prahy. K té se autor zprávy dostává až po delším úvodu.

Ještě před podzimními volbami prý socdem musela počítat s několika fakty. Jednalo se o oslabující značku ČSSD na celostátní úrovni a rozhádanost či propravicový elektorát, silnou konkurenci ANO a razantní posilování nezávislých.

Z tabulky, kterou zainteresovaní spatřili, vyplývá, že ČSSD v Praze dochází dech od roku 2010. Tehdy získala 17,9 procenta, v roce 2014 to bylo už jen 10,4 procenta a v roce 2018 historicky nejnižší podpora 2,9 procenta voličů.

„Účast strany v koalici 2014 – 2018 s ANO a Trojkoalicí byla menšinová, doprovázely ji neshody, rozepře a nakonec i negativně vnímaná osoba primátorky Adriany Krnáčové. Výraznou profilaci ČSSD v této koalici voliči příliš nezaznamenali a povolební situace od roku 2017 ukazovala na další ústup tradičních politických stran a posilování nových subjektů. Velkou šanci pro komunální volby měli nezávislí a jejich uskupení. Sociální demokracie tak stála před dvojím ohrožením: tradiční voliče v roce 2017 převzalo ANO 2011 a o liberální bojuje zejména s Piráty a v případě lokální politiky i nezávislými uskupeními," píše se dále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…