Soudci nejsou nezávislí, přiznal Rychetský

01.04.2011 10:59

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přiznal, že se někteří soudci mohou nechat ovlivňovat politickou mocí.

Soudci nejsou nezávislí, přiznal Rychetský

"Nepochybné je, že ve věcech, které mají politické dopady, není přístup u všech soudců shodný," připustil v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Rád bych pevně věřil, že rozdílnost přístupu není dána nějakou formou ideologické nebo dokonce politické indoktrinace."

Pravdou ale je, že se někteří soudci mohou snažit zalíbit politikům. Kvůli znovujmenování. V tomto směru by podle Rychetského pomohlo, kdyby ústavní soudci nemohli být jmenováni dvakrát po sobě, odpadla by tak celá problematika "zalíbení".

Ovlivňování v zájmu zachování. Evropská výjimka

"Nelze spoléhat na to, že blížící se konec mandátu, s jistým výhledem na možnost si jej prodloužit, neovlivní soudce v rozhodování, které může mít vliv na ty, kteří o jmenování rozhodují," poznamenal.

"S předsedou Rychetským souhlasím," přidala se místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. "V řadě případů to může sedět." Česko je přitom výjimkou v rámci Evropské unie, kde jsou soudci jmenováni jen jednou.

"Pan Rychetský možná odhalil pravdu, která se jenom šuškala. I proto budeme navrhovat, aby byl mandát ústavních soudců dvanácti- až třináctiletý a neopakovatelný," reagoval ústavní expert TOP 09 Stanislav Polčák.

Rychetský za svůj výrok "schytal" i kritiku. Ti, kteří nesouhlasí, argumentují zejména tím, že vzhledem k delkám mandátů nemůže žádný prezident jmenovat dvakrát stejného soudce, a pravidelnými obměnami Senátu každé dva roky. Nezávislost je tak zaručena. Soudce Ústavního soudu totiž navrhuje prezident a schvaluje Senát.

Čtěte:

Rychetský: Nejdřív vyřešíme Sobotku, potom pražské volby

Šéf spravedlnosti jednal ukvapeně, kritizuje Rychetský

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

12:54 „To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

Do kampaně před evropskými volbami se vložil už i prezident republiky Petr Pavel, jenž uvedl, že ant…