Spojení odpůrci Zemana: Řvoucí dav? Musíme křičet, aby si nás někdo všiml. Prezident by se nad sebou měl zamyslet

29.12.2014 10:43

Organizátoři protizemanovských protestů se spojili a svorně hodnotí vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Podle nich potvrdilo, že Zeman pokračuje v degradaci úřadu, který zastává, a využil příležitosti k urážení svých odpůrců. Protizemanovská uskupení poslala své vyjádření médiím.

Spojení odpůrci Zemana: Řvoucí dav? Musíme křičet, aby si nás někdo všiml. Prezident by se nad sebou měl zamyslet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční projev Miloše Zemana

Autoři prohlášení hodnotí jako velmi nevhodné, že prezident využil své vánoční poselství k tomu, aby si vyrovnal účty se svými oponenty. Za zvláště politováníhodné považují urážlivé výroky prezidenta na adresu občanů, kteří proti němu protestovali 17. listopadu tohoto roku a které Zeman ve svém poselství nazval ,,řvoucím davem", kterému nemíní ustupovat. „Prezident podle nás nemá právo urážet občany, kteří v souladu s Listinou základních práv a svobod vyjádří svůj názor na to, jakým způsobem vykonává svou funkci,“ praví se v textu prohlášení.

Podle organizátorů protizemanovských demonstrací a petičních akcí by se prezident v čase vánočním měl spíše zamyslet nad tím, proč vyvolává u významné části občanů negativní reakce a emoce. „Slova vánočního poselství bohužel ukazují, že se prezident Zeman nehodlá nad ničím zamýšlet a není schopen ani minimální sebereflexe. Je smutné, že jediné, co opět prokázal, je malichernost a sklon k vulgárnímu napadání svých oponentů … Vánoční poselství potvrdilo, že prezident Zeman dále pokračuje v degradaci jemu svěřeného úřadu a v cíleném rozdělování české společnosti, místo aby ji sjednocoval,“ tvrdí v prohlášení.

Vadí především odklon od politiky hájení lidských práv a od listopadových hodnot vůbec

Zemanovi odpůrci se shodli i na formulaci toho, co jim nejvíce vadí. „Jako organizátoři protestních akcí proti prezidentu Zemanovi připomínáme, že občanům vadí především jeho odklon od politiky hájení lidských práv a od listopadových hodnot vůbec, jeho zlehčování pošlapávání lidských práv ve světě, jeho bagatelizování mimořádně brutálního zákroku speciálních jednotek na národní třídě 17. listopadu 1989, jeho proputinovské postoje a poškozování dobrého jména České republiky v očích našich spojenců, což je obzvláště odsouzeníhodné a nebezpečné v dnešní obtížné mezinárodní situaci,“ píší.

Prohlášení organizátorů protizemanovských protestů k vánočnímu projevu prezidenta Zemana

Od novoročního či vánočního projevu bychom očekávali, že v něm prezident promluví k národu jako státník, že bude apelovat na demokratické principy a hodnoty, že nastíní svou vizi budoucího vývoje naší země a sdělí třeba i nějaké nadčasové poselství. Prezident Zeman místo toho využil své vánoční „poselství“ k tomu, aby si vyrovnal účty se svými kritiky a oponenty. Za zvláště nevhodné a politováníhodné považujeme výroky prezidenta na adresu občanů, kteří proti němu protestovali při příležitosti oslav 25. výročí Sametové revoluce.

Prezident podle nás nemá právo urážet občany, kteří v souladu s Listinou základních práv a svobod vyjádří svůj názor na to, jakým způsobem vykonává svou funkci. Pro prosté občany, kteří nemají tak snadný přístup do médií jako vysoce postavení politici, je demonstrace jedním z mála způsobů, jak mohou dát najevo svůj nesouhlas s chováním svých představitelů. Jestliže občané chtějí, aby veřejný činitel tento nesouhlas vůbec zaznamenal, uchylují se obvykle i k hlasitějším projevům. Politický představitel, který se stal předmětem takovýchto protestů, by se měl především zamyslet nad tím, proč vyvolává u občanů takové negativní reakce a emoce.

Jako organizátoři protestních akcí proti prezidentu Zemanovi připomínáme, že občanům vadí především jeho odklon od politiky hájení lidských práv a od listopadových hodnot vůbec, jeho zlehčování pošlapávání lidských práv ve světě, jeho bagatelizování mimořádně brutálního zákroku speciálních jednotek na národní třídě 17. listopadu 1989, jeho proputinovské postoje a poškozování dobrého jména České republiky v očích našich spojenců, což je obzvláště odsouzeníhodné a nebezpečné v dnešní obtížné mezinárodní situaci.

Slova vánočního poselství bohužel ukazují, že se prezident Zeman nehodlá nad ničím zamýšlet a není schopen ani minimální sebereflexe. Je smutné, že jediné, co opět prokázal, je malichernost a sklon k vulgárnímu napadání svých oponentů, které se nedůstojným způsobem snaží dehonestovat v očích veřejnosti. Vánoční poselství potvrdilo, že prezident Zeman dále pokračuje v degradaci jemu svěřeného úřadu a v cíleném rozdělování české společnosti, místo aby ji sjednocoval.

Přejeme nám všem do roku 2015, aby se alespoň demokraticky zvolení politici – poslanci a senátoři – co nejdříve a vážně zamysleli nad tím, že hulvátství je ještě to nejmenší, v čem spočívá nebezpečí dalšího setrvání Miloše Zemana ve funkci prezidenta České republiky.

K prohlášení se připojují organizátoři těchto protestů proti Miloši Zemanovi:

Listopad ještě neskončil – Petr Suda

Iniciátoři Otevřeného dopisu rektorovi Univerzity Karlovy v Praze prof. Tomáši Zimovi ohledně protestu proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi na Albertově 17. 11. 2014 – Václav Němec

Manifestační petice za odstoupení prezidenta Miloše Zemana – Jan Němec

Prezidente odejděte – Michal Majzner

Červená Karta do oken – Jakub Pitron, Karel Paták

Občan 2014 – Míša Suchardová


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

11:36 „Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k roz…