Sto milionů z daní občanů „nezávislým“ médiím? Nacher našel protimluv v Klímově plánu

28.12.2022 20:55 | Ze sítí

Detaily nového plánu státu týkajícího se boje s dezinformátory od včerejšího dne vzbuzují značné obavy ohledně návratu cenzury, a tedy i tendencí známých z minulého režimu. Výstražný ukazováček pozvedá poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Objevilo se přirovnání k ovládání médií bývalým premiérem a současným kandidátem na Hrad Andrejem Babišem.

Sto milionů z daní občanů „nezávislým“ médiím? Nacher našel protimluv v Klímově plánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

Stát by nově mohl šiřitele dezinformací stíhat, dezinformační weby odstřihnout od reklamy státních institucí, zároveň vládní experti doporučují podporovat padesáti miliony korun ročně neziskové organizace, které se zabývají bojem s dezinformacemi. Sto milionů korun ročně by pak měla dostávat nezávislá média, která v boji s fake news pomohou.

Vládní strategie však vyvolává řadu otázek. Předkládá je například opoziční poslanec Patrik Nacher. „Trochu protimluv – nezávislá média budou dostávat peníze od státu. O boji s dezinformacemi nemluvě. Kdo to bude určovat, kromě nezávislého soudu?“ reaguje na plán boje s dezinformacemi na svém twitterovém účtu.

 

 

Jistými obavami se v této souvislosti netají ani politický komentátor Jindřich Šídlo, připomněl ovládání médií ze strany Babiše. Taky doufám, že se to nikdy nestane. „To by bylo dost podobný, jako když jedno z největších vydavatelství patřilo premiérovi. A dneska kandidátovi na prezidenta,“ napsal pod Nacherův tweet svůj názor novinář.

 

 

Jiní diskutéři postup vlády kvitovali, v mediálním prostoru je podle nich tolik dezinformací, že jim lidé s nekritickým myšlením příliš podléhají. Ovšem velké téma v internetovém prostředí často bývá, co je vlastně možné považovat za dezinformaci. Jiní zastávají názor, že jde o potlačování svobody projevu, a pokud bude nezávislá média platit stát, stanou se už z podstaty věci závislými.

Vládní zmocněnec pro oblast dezinformací Michal Klíma včera Deníku N potvrdil, že by mohl zastávat funkci národního gestora této politiky a určovat způsob, jak s takzvanými fake news bojovat. Plán vypracovali pracovníci Úřadu vlády ČR a Ministerstva vnitra.

Autoři vládního dokumentu uvádějí, že stát je špatně připravený na to, aby dezinformacím čelil. A to i přesto, že úřady už roky vědí, že jde o jednu ze zásadních bezpečnostních hrozeb, která podle nich může ohrozit chod demokratických institucí. Vládní experti v tomto odkazují na nedávnou Analýzu připravenosti České republiky čelit závažné dezinformační vlně.

Zákon určující podmínky, za kterých mohou být zablokované konspirační stránky na internetu, by měl vzniknout už v první polovině příštího roku. V plánu je také zákon umožňující policii stíhat záměrné šíření dezinformací. „Předloží se vládě návrh zákona doplňujícího trestní zákoník o trestnou činnost vědomého a záměrného šíření dezinformací s cílem významně poškodit demokratický charakter státu či jeho klíčových bezpečnostních zájmů,“ píše se podle serveru v dokumentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Brutální.“ Už hrozí postup do „srdce Ukrajiny“. V TV opět žádost o zbraně

8:05 „Brutální.“ Už hrozí postup do „srdce Ukrajiny“. V TV opět žádost o zbraně

„Slova, která popisují všechen hněv, který cítíme, pravděpodobně ještě nebyla vynalezena,“ napsal uk…