Spory mezi vedením kraje a opozicí se často týkaly příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, jejíž vznik prosadil Rath a kterou soud odmítl zapsat do obchodního rejstříku. Podle kritiků se díky dnes už zrušené organizaci soustředila moc nad středočeským zdravotnictvím do rukou úzkého okruhu lidí napojených na bývalého hejtmana. V čele příspěvkové organizace stála bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je spolu s Rathem stíhána kvůli korupci.
Hospodaření ovlivnily úhrady ze zdravotního pojištění
Nemocnice založené Středočeským krajem hospodařily v roce 2008 s celkovou ztrátou téměř 135 milionů korun. Výrazného zlepšení hospodářského výsledku dosáhla benešovská nemocnice Rudolfa a Stefanie, která vloni vykázala půlmilionovou ztrátu oproti téměř šedesátimilionové v roce 2008. Oblastní nemocnice Kladno zaznamenala opačný trend, a to ze ztráty 8,5 na loňských 68 milionů korun.
"Vývoj hospodaření je ovlivněn změnou principu úhrad ze zdravotního pojištění, kdy od roku 2010 v podstatě nedochází k nárůstům v úhradách," řekl ČTK mluvčí středočeského kraje Milan Smutný. Problémem je podle něj nynější pozastavení plateb z Regionálního operačního programu. "Díky novému zákonu o DPH tak musela kladenská nemocnice vyplatit ze svých prostředků zhruba 6,5 milionu na odvod DPH u daňových dokladů, které měly být proplaceny z ROP. V případě dalšího zdržení možnosti čerpat prostředky ROP nemocnici dojdou peníze na probíhající rekonstrukce nejpozději v říjnu," uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh