Stříž: Bradáčová je prudké povahy. Trest nenastoupení vojenské služby byl i za Masaryka

19.07.2021 8:46

Když se Igor Stříž stal před pár dny nejvyšším státním zástupcem, opozice připomněla, že před rokem 1989 sloužil komunistickému režimu jako vojenský prokurátor a žádal tresty pro ty, kdo odmítali nastoupit vojenskou službu v socialistické republice. Dnes Stříž připomíná, že se obdobné tresty udílely již za T. G. Masaryka. Pár slov poznamenal i na adresu vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové. Je to prý dáma s prudkou povahou, takže o hádky s ní není nouze.

Stříž: Bradáčová je prudké povahy. Trest nenastoupení vojenské služby byl i za Masaryka
Foto: Repro ČT24
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž

Prakticky ve chvíli, kdy se Stříž stal nejvyšším státním zástupce, slyšel od koalice Spolu, koalice ODS, lidovců a TOP 09, že po volbách bude odvolán. Tehdy na to reagoval slovy, že na funkci nejvyššího státního zástupce nelpí. Dnes už v rozhovoru pro deník Právo mluví trochu jinak. Prohlašuje, že to nepůsobí dobře, když se hned při jeho jmenování mluví o jeho vyhazovu.

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8351 lidí

Stříž připomíná, že za nenastoupení vojenské služby se trestalo nejen za komunistů, ale už za Masaryka.

O práci u vojenské prokuratury se začal zajímat v době, kdy absolvoval povinnou vojenskou službu. Po jejím skončení u vojenské prokuratury už zůstal. Práce mu prý přišla zajímavá, ale musel řešit i ony případy odpírání vojenské služby.

„Dnes jsem dotazován, zdali toho lituji nebo zda cítím morální odpovědnost. Dívám se na to přísně odborně a profesionálně. Trestnost nenastoupení vojenské služby byla dána již za Masaryka a je trestná i dnes,“ podotkl s tím, že nenastoupení vojenské služby byla v té době trestná v USA, v Kanadě i v dalších zemích a pokud by snad nechtěl žalovat odpírače vojenské služby, měl v podstatě jednu jedinou možnost. Skončit s prací u vojenské prokuratury.   

Osobně ale o jmenování neusiloval, k nástupu do úřadu ho přesvědčilo až to, že by se nejvyšším státním zástupcem mohl stát někdo, kdo nevzešel ze soustavy státního zastupitelství, možná dokonce člověk s politickými aktivitami z minulosti. A v tu chvíli si prý řekl, že nebude-li zbytí, ujme se funkce.

Pár slov pronesl i na adresu nejvyšší státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové.

„Také s ní mám přátelské vztahy. Mnohokrát jsme byli ve sporu, ale ohledně konkrétních věcí. Ona je velmi prudké povahy, takže o spory není nouze. Ale vážím si jí pro její erudici, odbornost i pro její zápal pro věc,“ zdůraznil Stříž. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…