Sucho v Evropě. Hrozí vypnutí jaderných a uhelných elektráren. Co pak? Putin si mne ruce

14.07.2022 16:51

Energetická krize trápí Evropu i v létě, protože na ceny elektřiny má vliv i velká vlna veder a čím dál větší sucho. „Sucho je pro Vladimira Putina darem přírody, protože činí Evropu ještě závislejší na ruském zemním plynu,“ tvrdí odborníci s tím, že nedostatek vody překvapivě ovlivňuje třeba i německé uhelné nebo francouzské jaderné elektrárny.

Sucho v Evropě. Hrozí vypnutí jaderných a uhelných elektráren. Co pak? Putin si mne ruce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrárna s chladícími věžemi

Současná vlna veder ve státech jižní Evropy razantně zvyšuje používání klimatizací, což má za následek zvyšování poptávky po elektřině, jejíž velkoobchodní cena dále roste. Mnohem větší obavy, o kterých se ale málo mluví, však podle odborníků vyvolává sucho, které může současnou energetickou krizi zhoršit na mnohem delší dobu než letní horka.

Sucho podle serveru Bloomberg.com činí Evropu ještě závislejší na ruském zemním plynu. Jelikož byla mírná zima, v evropských pohořích napadlo méně sněhu a v jarních a letních měsících po celé Evropě téměř neprší. To způsobuje problémy od Portugalska po Německo. Seznam evropských řek postižených suchem je dlouhý a zahrnuje mimo jiné Rýn, Ebro, Rhonu nebo Pád.

Sucho totiž negativně ovlivňuje nejen vodní elektrárny, ale i výrobu elektřiny v dalších typech elektráren. Uhelné elektrárny v Německu jsou závislé na vodních cestách, jako je Rýn, kam se palivo dováží pomocí bárek. Francouzské jaderné elektrárny jsou závislé na chlazení řekami. Pokud dojde k přerušení výroby vodní, uhelné a jaderné energie, zbývá Evropě pouze větrná a solární energie, které rovněž podléhají rozmarům počasí, a zemní plyn.

Například hladina vody v Kaubu, malém městečku jižně od Kolína nad Rýnem, v úterý dosahovala 104 centimetrů, což je nejnižší hodnota v tomto ročním období za posledních 15 let. V průměru přitom v červenci městem obvykle protéká více než dvoumetrová hladina řeky. Dokonce i v roce 2018, kdy Rýn postihlo největší sucho za posledních sto let, byla hladina vody v Kaubu o něco vyšší než nyní.

Na horním toku řeky klesla hladina vody na nejnižší sezónní úroveň nejméně od roku 2005, což ohrožuje lodní dopravu do francouzských a švýcarských průmyslových a obchodních center, včetně Štrasburku a Basileje. Velký pokles na horním toku signalizuje, že střední a dolní tok Rýna bude brzy ještě sušší. Stejně trpí více vodních toků v Evropě, například Pád, nejdelší italská řeka, zažívá nejhorší sucho za posledních 70 let.

Anketa

Jsou ceny elektřiny v ČR spravedlivé, s ohledem na mezinárodní situaci?

1%
98%
hlasovalo: 30978 lidí
Nejvíce je nedostatkem vody postižena výroba vodní energie, což například nutí Španělsko a Itálii spalovat více plynu v době, kdy je plyn na historickém cenovém maximu. Výroba elektřiny ve španělských vodních elektrárnách je v sezóně na druhé nejnižší úrovni za posledních 20 let. Ve Francii je výroba elektřiny nejslabší za posledních deset let. V běžném roce je vodní energie čtvrtým největším zdrojem elektřiny v celé Evropské unii, hned po plynu, jaderné energii a větru, a vyrábí téměř 14 % veškeré elektřiny.

U vodních elektráren ale problémy nekončí. Jak upozorňuje společnost Electricite de France SA, která provozuje největší síť jaderných elektráren v Evropě, letos v létě pravděpodobně bude muset omezit výrobu v některých atomových elektrárnách, protože sucho snižuje množství říční vody dostupné pro chlazení. Francouzská společnost už byla minulý měsíc nucena omezit výkon ve své jaderné elektrárně Saint-Alban u města Lyon kvůli poklesu hladiny řeky Rhony. Dalších pět jaderných elektráren je prý také ohroženo.

Problémy mohou nastat i pro německé uhelné elektrárny, elektrárna v Karlsruhe již hlásí problémy s doplňováním zásob. Problémy tak mohou Německo zasáhnout v nejhorší možnou dobu. Rýn je přitom nejlevnější a nejjednodušší způsob přepravy uhlí z Rotterdamu do jižního Německa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…