To je špína a hnus. Nechá horníky chcípnout? I to zní na adresu miliardáře Bakaly

18. 9. 2013 4:44

Objevují se názory, že by se měl majoritní vlastník OKD Zdeněk Bakala finančně podílet na zmírnění sociálního napětí zapříčiněného krizí OKD a na sanaci podniku. ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí.

To je špína a hnus. Nechá horníky chcípnout? I to zní na adresu miliardáře Bakaly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Anketa

Kterou stranu budete volit? Ptáme se mezi 16.- 22. zářím

19%
20%
5%
5%
1%
hlasovalo: 176643 lidí

Kvůli snižujícím se výkupním cenám uhlí, které způsobila mimo jiné těžba břidlicového plynu v USA, se nyní New World Resources, vlastník OKD, nachází v krizi. Pokud by zkrachovalo OKD, o práci může přijít návazně až 71 tisíc lidí, v Moravskoslezském kraji OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí.

Po Bakalově finanční spoluúčasti volají horničtí odboráři, část politiků i řada byznysmenů z Ostravska už proto, že finančníkova rodina investuje peníze vydělané v ostravském hornictví do dalších projektů v České republice. Například do médií, developerských projektů či obchodu s luxusním zbožím v pražské Pařížské ulici. V regionu sílí hlasy, že by měl Bakala své peníze směřovat na Ostravsko, jež potřebuje především investice do nových podnikatelských projektů. V nich mohou najít práci lidé, propouštění z dolů, informovalo Aktuálně.cz.

Odpovědnost Kalouska a Sobotky

Někteří politici myslí, že by měl Bakala finančně pomoci. „Samozřejmě by měl nynější problémy OKD primárně řešit a finančně sanovat nynější vlastník, tedy především pan Bakala. Pokud to nezvládne a bude muset pomoci stát, neumím si představit finanční či jinou pomoc státu do nynější vlastnické a manažerské struktury OKD. Je evidentní, že na Ostravsku hrozí vážný sociální problém a do věci by se ihned měla vložit ještě Rusnokova vláda, není čas čekat několik týdnů na volby a na ustavení politického kabinetu. Pan Bakala by měl co nejdříve představit záchranný plán, pokud nějaký má,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

„Patřím k lidem, kteří jsou přesvědčeni – a aktivně se za to zasazuji i ve vládě, že z vlastnictví v dimenzích, v jakých se pohybuje zmíněný podnikatel, vyplývá daleko širší odpovědnost, než jsou povinnosti exaktně definované ze zákona. Mám zkušenosti ze západního světa, kde je běžné, že vlády očekávají aktivní účast podnikatelů při řešení problémů souvisejících s jejich podnikáním a vystupují vůči podnikatelům velmi aktivně. Je běžné, že představitelé státu vyžadují řešení a zvou si k projednání vlastníky privátních korporací. Uznávám, že tento postup, ke kterému já osobně nabádám, je na rozdíl od ciziny u nás novinkou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr dopravy a lídr SPOZ v Praze Zdeněk Žák

Lídryně Hlavu vzhůru! Jana Bobošíková uvedla, že již dávno navrhovali změnu horního zákona, aby majitelé dolů měli povinnost zajistit výsluhy horníkům, což je standard v jiných evropských zemích, stejně jako zajistit podíl státu na těžbě, neboť nerostné bohatství patří státu.

„Každý se na to ale vykašlal. To se mělo udělat při privatizaci, ale všichni šli na ruku Bakalovi. Teď chybí jakýkoli instrument, jak přimět Zdeňka Bakalu, aby něco pro horníky udělal. Záleží jen na něm. V řadě zemí na světě platí, že majitel dolu musí zajistit horníkům výsluhu, je to velmi náročná práce. Bohužel pan Bohuslav Sobotka i Miroslav Kalousek v tomto zaspali. Když privatizovali OKD, neřešili, co se stane v budoucnu,“ dodala Bobošíková.

Pan Bakala a spol. z regionu vytáhli řádově stovky miliard a zbude po nich bída

„Vést strategické investory k angažovanosti v komplexním rozvoji regionu je logické. Jednání Rusnoka přichází pozdě, ale jednat o podílu na záchranném programu s investory jako je Zdeněk Bakala, je nutné,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Že by měl vlastník podniku, který se potýká s malou poptávkou a má tedy ekonomické problémy, plnit nějaké nadstandardní povinnosti, se mi zdá nesmyslné. Splnit musí své zákonné povinnosti vůči státu a zaměstnancům, vše ostatní je otázkou jeho dobrovolné společenské odpovědnosti,“ říká předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který je v čele kandidátky TOP 09 ve Zlínském kraji. Bakala patří k nejštědřejším sponzorům TOP 09.

„V civilizovaném světě vytváří firmy fondy pro případ krizí, ze kterých podporují své propuštěné zaměstnance. U firem, jako jsou ty důlní, kde se automaticky předpokládá, že těžba jednoho dne skončí a lidé skutečně o práci přijdou, je to v civilizovaných zemích samozřejmost. Pan Bakala a spol. z regionu vytáhli řádově stovky miliard a zbude po nich bída. To je hnus,“ uvedl lídr hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Propojení Miroslava Kalouska, Bohuslava Sobotky a Zdeňka Bakaly

Podle exposlance ČSSD Ladislava Šincla by Bakala pomoci měl: „Pan Bakala vydělal zatím na OKD 67 miliard – dividendy a primární úpis akcií, a tak by bylo slušné a sportovní, kdyby něco vrátil. Docela by mi vadilo, kdyby to musel zase zaplatit daňový poplatník.“

„Vlastník vždy nese za svůj majetek odpovědnost. V tomto případě se nejedná o odpovědnost zákonnou, ale spíše morální. Pan Bakala, který v minulosti hodně vydělal, by nyní měl pomoci, přestože ho k tomu nikdo nemůže nutit,“ míní kandidát ODS do sněmovny v Olomouckém kraji Petr Sokol.

„Samozřejmě, že by se měl Zdeněk Bakala podílet na zmírnění sociálního napětí na sanaci podniku. Vlastnictví zavazuje. Státní odvětví a firmy by měl kontrolovat stát, i s participací zaměstnanců,“ uvedla lídryně SPOZ v kraji Vysočina Ilona Švihlíková.

Lídr Hlavu vzhůru! v Jihočeském kraji Michal Doktor upozornil na propojení Miroslava Kalouska, Bohuslava Sobotky a Zdeňka Bakaly: „Výplatní listina zainteresovaných je delší než účtenka ze sámošky za víkendový nákup. Jsou tu jedna politická dvojčata a přes všechny vedlejší role to táhnou stále spolu – Kalousek se Sobotkou. Bakala nás jaksi napadá automaticky, ale pomocníků by si mohl povolat vícero. Tyhle dva kumpány jako první. OKD mu za směšnou cenu fakticky přihráli právě oni.“

„Domnívám se, že by se pan Bakala měl určitě na pomoci svým lidem podílet. Tak jako se podílel na výnosu z jejich těžké práce, která se většinou podepsala na zdraví horníků. Zatímco si pan Bakala stavěl honosná sídla na Šumavě a kupoval luxusní jachty nebo média, tak jeho lidé mu museli na tyto ´koníčky´ vydělávat. A tak i dnes, kdy nastala krize, by měl pan Bakala svým lidem toto jejich úsilí oplatit. Pamatujeme si totiž, jakým způsobem lidé typu pana Bakaly za vlády ODS ke svým majetkům přišli, a tak není možné, aby to dnes svedli na krizi a nenesli zodpovědnost za svoje lidi. Za to, co jim dříve vynášelo obrovské zisky,“ uvedl hejtman Středočeského kraje a senátor ČSSD Josef Řihák.

Odpovědnost je primárně na sociální demokracii, která blbě OKD prodala

„Rozhodně je to odpovědnost pana Bakaly. OKD je privátní firma a její vlastníci musí sehrát zásadní roli při řešení jejích problémů. Stát může pomoci sociálními opatřeními a vytvářením nových pracovních míst,“ míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vedoucí kandidátku v Moravskoslezském kraji.

„Odpovědnost je primárně na sociální demokracii, která blbě OKD prodala a dnes má drzost se tvářit, že za lidi bojuje. Je to jak vlastnit nemocnici, pro kterou si sami doktoři vyrábějí pacienty,“ uvedl Vít Bárta, který kandiduje za Úsvit přímé demokracie.

Podle senátora Severočechů.cz Jaroslava Doubravy by se Bakala měl postarat o horníky i podnik. „Současná situace tam ukazuje, jakým zločinem privatizace dolu byla. Pan Bakala se tam napakoval a teď by horníky i OKD jako vymačkaný citron zahodil? Horníci mu vydělali miliardy a on je teď nechá, s odpuštěním, chcípnout? To je hnus a špína,“ zlobí se senátor.

„Pan Bakala, kdyby se chtěl zachovat slušně, tak musí vrátit Ostravě, co mu dala. Žít ze zisku toho, co mu vydělají horníci, mu evidentně nevadilo. Koneckonců hra na filantropa a sponzora politických stran něco stojí. Jenže se obávám, že každá výzva panu Bakalovi je mu úplně jedno. Z klidu švýcarských hor si nepamatuji, kdy by aspoň naznačil, že se o situaci na Ostravsku zajímá. Každopádně bude záležet i na nové sněmovně, zda přijme zákony, které vlastníky typu pana Bakaly donutí mít zodpovědnost. Vzhledem k tomu, že prozatím měli ve sněmovně zastoupení strany, které pan Bakala sponzoroval, nemá stát šanci, jak z něj cokoli vymoci,“ sdělila redakci exposlankyně KSČM Kateřina Konečná obhajující mandát v Moravskoslezském kraji.

Nevím, proč by se na sanaci OKD měl podílet stát

„Je to jeho osobní rozhodnutí,“ reagoval exposlanec TOP 09 František Laudát kandidující v Praze.

„Nevím, proč by se na sanaci OKD měl podílet stát. Kdo jiný by se měl především podílet než jeho vlastník. Stát snad současný stav nezavinil,“ myslí si exposlanec ČSSD Václav Votava, který kandiduje v Plzeňském kraji.

„Jako významný podnikatel se na tom pan Bakala jistě podílet bude. Není však v jeho silách řešit krizi, která má spíše globální než lokální příčiny,“ míní kandidát ODS v Jihočeském kraji Jaroslav Zvěřina.

„Pan Bakala využil nadstandardních podmínek při privatizaci OKD a pokud má svědomí, tak by se podílet na sanaci měl. Ale příliš tomu nevěřím,“ říká exposlanec KSČM Vojtěch Adam, lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

Co byty?

„Není možné, aby zaměstnanci a jejich rodiny odnášeli důsledky krize, kterou sami nezpůsobili. Zdeněk Bakala jako majoritní vlastník OKD, navíc s velmi lukrativním příjmem, by měl nést svou osobní i hmotnou odpovědnost za současný stav,“ míní exposlankyně KSČM Marta Semelová vedoucí kandidátku v Praze.

Podle pražského lídra Hlavu vzhůru! Bohumila Zoufalíka existují dva zásadní problémy kolem OKD: „První je ztráta zaměstnání, co již představuje pro tyto zaměstnance těžko řešitelnou situaci, druhým problémem je situace vzniklá kolem bývalých podnikových bytů OKD, kdy v nejhorším případě hrozí řadě lidí ztráta střechy nad hlavou - a to už je opravdu neudržitelné. Základní otázka je, kdo umožnil vznik této situace. Jestli se nepletu, jedná se o Bohuslava Sobotku, který panu Bakalovi umožnil tento postup. Souhlasím s myšlenkou, že vlastník OKD by se měl podílet na vyřešení vzniklé situace. Vlastnictví přináší přece i závazky.“

„Myslím si, že jakýkoli větší podnik v potížích by měl v případě problémů a tlumení činnosti úzce spolupracovat minimálně s úřady práce, aby případné propuštění bylo očekávatelné, rozložené v čase a s podobně. Vzhledem k velikosti OKD bych očekával jednání managementu s ministrem práce i celou vládou. Na pana Bakalu bych příliš nespoléhal, sám se nechal slyšet, že většinu svého jmění má nainvestováno jinde. Nutit majitele k přímé finanční účasti nelze, záleží spíš na jeho vztahu k regionu. Proto jsou domácí místní podnikatelé v případě problémů větší zárukou stability než ti, kteří řídí daný podnik ze zahraničí či z opačné strany země. V naší zemi je ale bohužel uměle preferován zahraniční kapitál před domácím podnikáním,“ uvedl středočeský kandidát ODS do sněmovny Jan Skopeček

„Pan Bakala vydělal díky pracovitým zaměstnancům z Moravskoslezského kraje a nyní by jim měl pomoci,“ myslí si exposlanec ČSSD z Moravskoslezského kraje Adam Rykala.

Férový chlap by pomoc horníkům bral jako morální povinnost

„Myslím, že férový chlap by pomoc horníkům bral jako morální povinnost. Ale mají tito lidé obecnou morálku? Vždyť už získání takovéhoto majetku neodpovídalo morálce a cti,“ míní exposlanec KSČM Miroslav Opálka, lídr kandidátky KSČM v Moravskoslezském kraji.

„Domnívám se, že je to věcí Bakaly i regionu,“ uvedla Marie Kousalíková, která kandiduje za ODS v Praze.

OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji

Exposlanec KSČM Josef Šenfeld i stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek uvedli, že by Bakala pomoci na zmírňování sociálních dopadů a sanaci OKD měl.

OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí. Vloni tam podle ČTK hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V ČR činila průměrná mzda 25 101 korun. Majitelem OKD je společnost New World Resources, která měla v pololetí čistou ztrátu 395,7 milionů eur, tedy 10,2 miliard korun. Loni měla ve stejném období zisk 35 milionů eur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…