Topka nebo Piráti? Žádný rozdíl, když jde o svatby gayů a leseb

29.07.2022 13:28 | Ze sítí

Iniciativě Jsme fér, která prosazuje institut manželství pro všechny, tedy i mezi dvěma muži, či mezi dvěma ženami, se ani trochu nelíbí iniciativa konzervativních poslanců z řad ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kteří se snaží prosadit do Ústavy myšlenku, že manželstvím lze nazvat jen a pouze svazek muže a ženy. Jenže se zdá, že někteří členové TOP 09 se názorově příliš neshodují se svými konzervativními kolegy, ale názorově se blíží spíš Pirátům.

Topka nebo Piráti? Žádný rozdíl, když jde o svatby gayů a leseb
Foto: pixabay.com
Popisek: LGBT vlajka

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38501 lidí
Poslanci Marek Benda (ODS) Vlastimil Válek (TOP 09), Marek Výborný (KDU-ČSL) a pět desítek dalších zákonodárců přišlo s myšlenkou, že by v Ústavě ČR mělo být zakotveno, že manželstvím lze nazývat toliko svazek muže a ženy.

Iniciativa Jsme fér k tomu na sociálních sítích uvedla, že s touto myšlenkou přicházejí toliko poslanci - muži. Předkladatelky by se u tohoto návrhu v seznamu zákonodárců nenašly.

Zásadní problém však zástupci iniciativy vidí v něčem jiném.

Co to znamená? Přijetí tohoto ústavního zákona znamená zákaz manželství gay a lesbických párů. Výrazně to zhorší postavení a život statisíců LGBT lidí, párů a tisíců duhových rodin s dětmi oproti současnému stavu. Takový zákaz se ale nejvíce dotkne života tisíců dětí, které by nadále žily v každodenní nejistotě a v ještě horším právním vakuu. Pokud by byl přijat zákaz manželství pro gay a lesbické páry v ústavním zákoně, bylo by v budoucnu nutné pro jeho přijetí tento ústavní zákon změnit. A k tomu je potřeba většiny poslanců a poslankyň, tj. 120 hlasů. Tedy podstatně více hlasů, než k přijetí běžného zákona. Skutečný důsledek zákazu rovného manželství je tak zvýšit počet hlasů potřebných k přijetí manželství pro všechny páry.

Iniciativa Jsme fér tvrdí, že tento návrh zákona nám nedělá dobré jméno v EU, které teď Česko předsedá, protože řada zemí EU už možnost uzavření manželství i pro stejnopohlavní páry uzákonila. Platí to i pro katolické země, jakými jsou Irsko či Španělsko.

Naproti tomu Maďarsko či Rusko mají sňatky pro stejnopohlavní páry zakázány a iniciativa naznačuje, že Česko se nemá podobat Rusku.  

„Údajně je cílem této novely chránit manželství a rodinu před ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či redefinici. Copak gayové a lesby a jejich děti někoho ohrožují tím, že chtějí žít šťastný život? Co přesně tato formulace znamená? Že je podle předkladatelů hlavně nutné zabránit tomu, aby gay a lesbické páry, rodiny a jejich děti získaly stejné podmínky pro život a právní jistotu, jako ostatní páry, vstupující do manželství. Co ohrožuje rodinu a manželství není to, že se budou brát všechny dospělé páry. Největší hrozbou pro jakoukoliv ,tradiční' rodinu totiž nejsou rodiny gayů a leseb, ale ‚tradiční‘ rozvod,“ upozorňují zástupci iniciativy.

Pak přišlo druhé varování před Ruskem.

„Vyvolávání strachů z LGBT lidí, jejich stigmatizace na jedné straně, a stavění se do role jediného ochránce ,tradičních hodnot' na straně druhé, je pevnou součástí Putinovy informační války proti Evropě i České republice. Fámy o dekadentním západu, který údajně ,páchá sebevraždu', protože se mimo jiné rozhodl přestat s diskriminací gayů a leseb, se různými dezinformačními kanály dostávají i k nám. Jejich cílem je vyvolat v lidech strach, znepřátelit navzájem společnost a v důsledku oslabit důvěru v naše instituce a Evropskou unii. K tomu mu slouží jak politické strany, extremisté, tak ultrakatolické organizace a dezinformační média. Rozdělení společnosti je ale to poslední, co v dnešní překotné době zkoušené různými krizemi potřebujeme ze všeho nejméně,“ napsali členové iniciativy.

Ale zatímco iniciativa Jsme fér upozorňuje, že mezi předkladateli konzervativního návrhu zákona figurují jak poslanci ODS, tak lidovců a TOP 09, z některých debat na internetu se zdá že část TOP 09 má v tomto názorově blíže spíše k Pirátům, než ke konzervativnímu přemýšlení.

Pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib naznačil, že pokud něco vyznačuje hranice mezi Východem a Západem, je to právě to, jak se jednotlivé státy staví k manželství stejnopohlavních párů.

„Manželství pro všechny podporuje 67 % Čechů a Češek,“ napsal Hřib na Twitteru.

Přidal k tomu i mapku.

Zdeněk Hřib promlouvá

Předseda TOP 09 v Karlových Varech Igor Adamovič k tématu upozornil, že v Česku by se o této otázce měla vést skutečně celospolečenská diskuse. Ta tu podle jeho názoru prozatím chybí. Po takové diskusi by se totiž možná ukázalo, že většina Čechů a Češek je pro uzákonění manželství pro všechny a bylo by o problém méně. Skutečných problémů máme podle ekonoma Adamoviče už tak dost. Především problémů spojených s ruskou agresí na Ukrajině.

„Úkolem politika je nalézat kompromis mezi přáními voličů a programem své politické strany a uvést jej pokud možno v život s ohledem na reálnou situaci společenskou, ekonomickou i mezinárodní. Přání voličů de facto neznáme, protože se je žádná strana v této oblasti nenamáhala zjistit; v programu žádné strany není budování kastovního systému v České republice; ergo kladívko manželství pro všechny v civilním pojetí nic nebrání. Vyjma některých politiků,“ napsal Adamovič.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…