Trump vyhlásil stav nouze. USA ve válce s virem. A obrovské manévry

13.03.2020 22:10

Americký prezident Donald Trump v pátek ve Spojených státech vyhlásil stav nouze. Děje se tak poté, co v USA trpí nemocí Covid-19 již téměř druhá tisícovka lidí a 40 lidí již této nemoci v zemi podlehlo. Americká vláda nyní dostane k dispozici 50 miliard dolarů na boj s koronavirovou pandemií. Během tiskové konference Trump zmínil i nové testy, které budou schopny odhalit nemoc velmi rychle.

Trump vyhlásil stav nouze. USA ve válce s virem. A obrovské manévry
Foto: White house
Popisek: Donald Trump
reklama

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41302 lidí
Opatření, které nyní americká hlava státu přijímá, dá tamější vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nemocí. Nemocnice by se měly řídit svými nouzovými plány a rozšiřují se taktéž pravomoci ministerstva zdravotnictví.

Trump nouzový stav vyhlásil se slovy, že tím „uvolní plnou moc“ federální vlády. „Oficiálně prohlašuji národní stav nouze, abych uvolnil plnou moc federální vlády,“ prohlásil.

Započne rovněž i rozsáhlé testování obyvatel. V první polovině příštího týdne by mělo být v zemi k dispozici až půl milionu nových testů a pomocí spolupráce se soukromým sektorem poté celkem přibližně až pět milionů.

Doplnil ovšem, že nechce, aby se testoval kdokoliv na požádání, a že je potřeba mít „určité symptomy“. Jakmile lidé své symptomy popíší a určí se, že budou testování, tak jim bude oznámeno místo, kde budou otestováni.

Součástí nařízení je povinnost každého amerického státu, aby zřídil pohotovostní operační střediska, která by nemoc pomáhala zastavit v jejím šíření.

Bude se pracovat i na zrychlení výsledků testů. Americké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že poskytne 1,3 milionu dolarů dvěma firmám, které pracují na vývoji rychlého testu na odhalení nemoci Covid-19, kterou vyvolává koronavirus SARS-CoV-2. Cílem je potvrdit přítomnost koronaviru v těle do hodiny. Test kalifornské společnosti DiaSorin Molecular by podle ministerstva mohl být připraven ke schválení do šesti týdnů, test firmy QIAGE z Marylandu do dvanácti týdnů.

Trump také zmínil, že za počtem pouhých čtyřiceti úmrtí stojí především silná opatření na hranicích. „Pokud bychom měli slabé nebo otevřené hranice, bylo by toto číslo mnohokrát vyšší!“ napsal na svém twitteru.

V USA je již v platnosti i třicetidenní zákaz veškerých cest do USA z 26 zemí, které jsou součástí schengenského prostoru. Trump svůj krok zdůvodnil tím, že Evropská unie podle něj nekonala proti koronaviru dostatečně rychle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…