Ty vaše blbý kecy nebudu ve sněmovně poslouchat! 20 let sedíte a žvaníte, ujel Babiš u Jílkové. A odnesl to pan...

16.05.2014 4:44

Dá se stát řídit jako firma? Tento plán si předsevzal před volbami předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle zástupců TOP 09 se mu to však nedaří, jeho poslanci se nevyznají ve veřejné správě a v Poslanecké sněmovně jsou neschopní. V pořadu Máte slovo na ČT tak došlo ke sporu mezi samotným Babišem a poslancem TOPky Františkem Laudátem.

Ty vaše blbý kecy nebudu ve sněmovně poslouchat! 20 let sedíte a žvaníte, ujel Babiš u Jílkové. A odnesl to pan...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Naši politici řídí náš stát hlavně v jejich prospěch a já říkám: Stát musíme řídit v prospěch občanů,“ vysvětloval v pořadu Andrej Babiš. On sám se s tím vypořádal na Ministerstvu financí tak, že svolal všechny své podřízené na první poradě a zeptal se jich, co nejlepšího by dokázali udělat pro stát – ale bez ohledu na politiky. Na základě toho pak sestavil svůj tým. „Řídím to stejně jako svoji firmu,“ dodal Babiš.

V pořadu ale našel velkého odpůrce, místopředsedu poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta. Podle něj stát rozhodně není žádná firma, a už vůbec ne firma Andreje Babiše – i když se o to prý předseda hnutí ANO snaží.

ANO podle Laudáta postavilo svoji předvolební kampaň o „řízení státu jako firmy“ na lži. Navíc se absolutně neorientuje ve veřejné správě, a to prý ještě hůře, než jak na tom byli poslanci za Věci veřejné, se kterými byla TOP 09 v koalici. „Když to vezmu univerzálně, tak řada z nich je horší než tehdejší nováčci,“ opřel se do hnutí ANO Laudát.

Kolem Andreje Babiše je rozruch. ZDE najdete vše o ministru financí

Dvacet let v politice jen sedí a žvaní

Babiš mu to však obratem vrátil a nazval ho prototypem polistopadového politika – byl nejdřív v ODS, poté na různých funkcích, nyní je v TOP 09. „Dvacet let v politice tam sedí a žvaní,“ řekl Babiš.

Osobní útoky ale pokračovaly. Laudát ministra nazval člověkem, „který byl u komunistů a který nám chce kázat morálku“. Na to se moderátorka Michaela Jílková zeptala, zda by však mohl říci, co konkrétně dělají členové ANO špatně. „Například pro ně není vůbec podstatné, že pan ministr obrany se přeřekl. Je to takový chlapák, má velet armádě, ale místo toho se tam kroutí a poškodil naši pověst v zahraničí,“ stěžoval si Laudát. „Na výborech někteří nejsou schopni je řídit. Podívejte se na paní Válkovou, jak se chová, jí se 200 tisíc mrtvých za války zdálo málo,“ dodal na adresu ministryně spravedlnosti. „Tam začíná `vypukovat` ve vztahu sněmovna-ministerstva naprostý chaos. Trochu mě překvapuje, že sociální demokraté, kteří tam sedí kontinuálně, mají stejný chaos jako hnutí ANO,“ uzavřel poslanec TOP 09.

Babiš si ale také neodpustil poslední vzkaz. „Dvacet let tam sedí a vykládají nesmysly,“ řekl o „ostatních“ politicích. „Kdyby řídili ten stát správně, tak já tu nestojím a byl bych dál podnikatelem a nemusel bych se stát politikem,“ dodal.

Firma s takovým deficitem?

Posléze se v pořadu začala řešit i ona otázka řízení státu jako firmy. „Stát není firma, a proto ho nelze řídit jako firmu,“ řekl Radek Špicar, viceprezident SP ČR pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost. Zároveň však dodal, že ale určité prvky z takového typu řízení by se do státní správy převést mohly. „Já si nedovedu představit dlouhodobě fungující firmu, která by pracovala s takovým deficitem,“ uvedl příklad.

Co tedy plánuje ministr financí pro to, aby se deficit už nezvyšoval? Pro začátek prý začal zhasínat světla, řekl v žertu Babiš. Především ale řešení hledá v daních a v podpoře stavby dálnic. Stejně tak uvedl, že důležité je podporovat děti – což znamená například zvýšit platy učitelům. Dlouho nechtěl prozradit, o kolik se platy nakonec zvýší, ale nakonec to moderátorce řekl. „Tak já to řeknu, navýšíme je o dvě a půl procenta,“ prohlásil ministr s tím, že platy se zvednou i policistům a hasičům.

Zastavit se ale chtěl i na otázce důchodů. U nich totiž vláda Petra Nečase zmrazila valorizaci. „Jestli jste chtěli, abychom šli španělskou nebo řeckou cestou…“ bránil vládu poslanec Laudát. „Ve dvojnásobné krizi jsme z toho vypluli ještě dobře,“ míní. Babiš se však obrátil do publika a se smíchem poznamenal k divákům: „To je Kalousek, to jsou ty důchody.“

Hodnocení výkonu jednotlivých hostů  pořadu najdete ZDE

Poslední spor mezi oběma politiky pak nastal ohledně Poslanecké sněmovny, o té se ministr financí totiž už nechal slyšet, že se v ní zbytečně moc mluví. „Já mám pracovat na ministerstvu a ne poslouchat ty blbý kecy v Parlamentu,“ neudržel se v pořadu.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

„To je ale demokracie. Nebo vy si myslíte, že když jste byl demokraticky zvolen, takže vy z ministerstva dodáte vždycky jediný správný zákon?“ zeptala se ho moderátorka. „Já jsem myslel, že by to stačilo jednou přečíst, všichni by se vykecali a pak by se hlasovalo,“ odvětil jí Babiš. „To není v žádném případě ztráta času,“ oponoval mu ale Laudát.

Babišův „způsob vyjadřování“ byl odlišný od běžných politiků během celého pořadu. Moderátorka Jílková se ho tak na konci zeptala, zda se už politikem cítí. „No, ani ne. Já stále mluvím jinak a budu mluvit jinak,“ usmál se ministr, který předtím prozradil, že si už zařídil papír, který deklaruje, že mluví česky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a prúšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a prúšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…