USA neodchází. Utíkají. VIDEA plná šílených scén z letiště. Druhý Saigon je na spadnutí

16.08.2021 0:53 | Ze sítí

Neděle zpečetila osud Afghánistánu. Prezident Ašraf Ghaní uprchl ze země, stejně jako jeho nejvlivnější pomocníci. Kábul se dostává pod kontrolu Tálibánu. Ti, kteří pomáhali či jen přáli dosavadnímu režimu, se nyní strachují o holý život. O to více skličující jsou následující záběry z mezinárodního letiště v Kábulu, odkud odlétají americké letouny do bezpečí. Množí se přirovnání afghánské mise ke katastrofě v Saigonu. Významný Bidenův muž to ale rezolutně odmítá.

USA neodchází. Utíkají. VIDEA plná šílených scén z letiště. Druhý Saigon je na spadnutí
Foto: Repro Twitter
Popisek: Stovky zoufalých Afghánců se snaží uprchnout ze země (letiště Kábul, 15.8.2021)

Anketa

Jste pro zrušení nošení roušek či respirátorů v supermarketech a obchodech?

hlasovalo: 17847 lidí
Naprostý chaos a zmar. Tak by se dala popsat situace v Kábulu během neděle. Když už bylo jasné, že město a s ním i celá země padnou do rukou Tálibánu, mnoha lidem došlo, v jakém nebezpečí se nacházejí. Naději na záchranu viděli především v odcházející americké armádě, a proto mnozí, pokud jim to situace dovolila, zamířili ke kábulskému mezinárodnímu letišti a doufali v evakuaci. Ta ale vůbec nemusí přijít. Video níže ukazuje otřesné záběry z večerní situace na kábulském letišti. Davy stovek až tisíců Afghánců, kteří se v panice snaží natlačit do prostor letiště. Každý utíká, seč mu síly stačí. V pozadí jsou slyšet výstřely a exploze, což paniku přítomných ještě zvyšuje. Nad tím vším létají americké vrtulníky.

 

Na letišti se obvyklý řád proměnil v naprostý zmatek. Davy zoufalých Afghánců se vřitily na ranvej a pokoušejí se za každou cenu dostat do amerických i dalších letadel.

 

To vše za zvuků bojů probíhajících v pozadí. Z těchto záběrů lze zcela jasně vyčíst, že dění na místě nemá žádný pevný řád a rozhodně nepřipomíná poklidnou evakuaci.

 

Anketa

Je dobře, že byl Koudelka dočasně pověřen řízením BIS?

hlasovalo: 9405 lidí
O té si ostatně mohou nechat zdát i sami Američané. V podvečer zaujal svět podivný komunikační styl americké ambasády v Kábulu. Ta totiž zadělala na infarkt i vlastním občanům, v té době přítomným v afghánském hlavním městě. „Bezpečnostní situace v Kábulu se rychle mění a situace na letišti se rychle zhoršuje. Dostáváme hlášení o střelbě na letiště a doporučujeme americkým občanům, aby se ukryli tam, kde právě jsou. Americká ambasáda v Afghánistánu s okamžitou platností přerušuje konzulární služby. Nechoďte nyní na ambasádu, ani na letiště,“ stojí v textu. Američtí občané jsou dále instruováni, aby vyplnili formulář k repatriační asistenci. „Nevolejte na ambasádu stran detailů či novinek ohledně odletu. Tento formulář je jediný způsob, jak můžete dát najevo svůj zájem o možnost odletu,“ píše se na webu americké ambasády v Kábulu. Dvacet let po příchodu USA do Afghánistánu tak musí ti američtí občané, kteří nechtějí dát svůj život do rukou Tálibánu, vyplnit online formulář. Pak mají šanci, že je jejich vláda z místa vyprostí.

Obrázek: Screenshot z webu americké ambasády v Kábulu, neděle 15. 8. 2021, 23:30. Text: „Nevolejte na ambasádu stran detailů či novinek ohledně odletu. Tento formulář je jediný způsob, jak můžete dát najevo svůj zájem o možnost odletu,“

Následně americká ambasáda alespoň částečně upravila tuto zprávu, když odstranila z textu výstrahu, aby lidé nechodili na ambasádu či do prostor letiště. Výzva k vyplnění online formuláře v případě zájmu o to, aby americký občan neskončil v zemi ovládané Tálibánem, je přítomna i v tomto oznámení.

Zoufalí Afghánci znemožňují odlet i civilním letadlům, která se večer pokoušela dorazit do svých plánovaných destinací. Na záběrech níže můžete vidět letoun společnosti KamAir, směřující do Istanbulu. Podle australsko-afghánského podnikatele Sááda Muhsíního, který video zveřejnil, se do letadla pro 300 pasažérů pokusilo vlámat zhruba tisíc lidí.

 

 

Muhsíní situaci v Kábulu přirovnává k pádu Saigonu v roce 1975. A není sám. Zmatečný úprk Američanů z Afghánistánu asi nejbolestněji dokumentují fotografie, které jsou s obrázky z dob pádu Jižního Vietnamu podobné takřka jako vejce vejci. Na horním snímku opouštějí za pomoci transportního vrtulníku Chinook pracovníci americké ambasády Saigon (budovu naproti tehdejší ambasádě) v roce 1975, na spodním snímku opouštějí za pomoci transportního vrtulníku Chinook pracovníci americké ambasády Kábul v roce 2021.

 


Kdo ale taková srovnání rezolutně odmítá, je Bidenův ministr zahraničí Al Blinken. Ten podle agentury AFP trvá na tom, že afghánská mise byla „úspěšná“.

 

Mezitím, co Blinken hájí americký úspěch v Afghánistánu, se v jednotlivých čtvrtích Kábulu začaly rozmisťovat vojenské jednotky Tálibánu, aby „zajistily bezpečnost“.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…