Udušení ve výtahu, plán na tajnou laboratoř. V Československu se plánovaly různé způsoby zabití. Včetně jedem

26.03.2018 20:23 | Zprávy

V komunistickém Československu se skutečně vyvíjely jedy, jak uvedli zástupci Ruska po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala. Tajná policie zkoumala různé způsoby paralýzy a zabití nepřátelských osob. Státní bezpečnost plánovala v sedmdesátých letech minulého století jejich testování mimo jiné na vězních. O jedu novičok, který měl být použit na Skripala, není v historických pramenech zmínka.

Udušení ve výtahu, plán na tajnou laboratoř. V Československu se plánovaly různé způsoby zabití. Včetně jedem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Teploměr, léky

Poté, co premiér v demisi Andrej Babiš oznámil, že Česká republika vyhostí kvůli kauze jako „personae non gratae“ tři pracovníky ruské ambasády v Praze, prezident Miloš Zeman uložil Bezpečnostní informační službě – BIS - aby pátrala po tom, zda byl na území ČR vyvíjen nebo skladován jed novičok.

Jedovatá látka měla být použita ve Velké Británii při útoku na agenta Skripala. Rusko z vývoje látky krátce po útoku na Skripala obvinilo i Českou republiku. „Prezident republiky uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok, ať už v průmyslových, nebo vědeckotechnických zařízeních,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V komunistickém Československu se v totalitních dobách skutečně smrtíci jedy vyráběly. Plánovalo se jejich testování na vězních. Komunistická tajná policie - Státní bezpečnost (StB) smrtící jedy používala k umlčení nepohodlných osob.

Komunistická rozvědka skutečně zkoumala a shromažďovala jedy k vraždám a plánovala tajné testy na vězních z Pankráce. Při svých operacích v zahraničí StB používala výbušniny, výjimkou nebyl ani jed. Například dimethyl-sulfát.

Tak se jmenuje smrtelně jedovatá chemikálie, kterou v květnu 1962 velice pravděpodobně použila tajná služba komunistického Československa k politicky motivované vraždě. Tento jed byl vyrobený v sovětských speciálních laboratořích, zavražděn jím byl dezertér z maďarské tajné služby Bela Lapusnyik, který utekl na Západ a chtěl se dostat k Američanům. Místo toho však zemřel za nejasných okolností v rakouské ochranné vazbě. Podezřelým z vraždy je špičkový agent pracující pro Prahu Alfred Petrovič. Podle badatele Radka Schovánka, který se případu dlouhodobě věnuje, byl Petrovič jedním z nejdůležitějších agentů komunistického Československa, neboť jako vysoký důstojník rakouského ministerstva vnitra měl přístup na klíčová místa i k důležitým informacím. Dimethyl-sulfát je za běžných podmínek bezbarvá olejovitá kapalina se slabým cibulovým pachem. Ucítit tento pach už ale znamená významnou expozici jedu. Podobně jako jiná silná alkylační činidla, je dimethyl-sulfát vysoce toxický. Figuruje také v nařízení vlády z roku 2009. Látky v něm vyjmenované se považují za jedy ve smyslu českého trestního zákoníku. Neoprávněné držení uvedených látek v množství větším než malém, jakož i neoprávněná výroba, dovoz, vývoz či prodej těchto látek, jsou trestné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…