V trase budoucího obchvatu Církvice je více archeologických nálezů než se předpokládalo

27.08.2021 18:58 | Komerční článek

ŘSD na silnici u Církvice na Kutnohorsku aktuálně pracuje na výstavbě obchvatu, v jeho trase ale také souběžně probíhá záchranný archeologický výzkum. A zatím to vypadá, že nálezů bude mnoho. Samotné množství překvapilo i archeology.

V trase budoucího obchvatu Církvice je více archeologických nálezů než se předpokládalo
Foto: ŘSD
Popisek: Archeologický výzkum na obchvatu Církvice

Pracuje se přibližně na desítce archeologicky významných lokalit v celé trase budoucí silnice I. třídy. Archeologové zde sice předpokládali větší množství nálezů, ale jejich rozsah je samotné zaskočil.
 

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš premiérem až do roku 2025?

79%
18%
hlasovalo: 17641 lidí
Nálezy jsou zastoupeny snad vším, co si může jen laik v této oblasti představit. Keramika a její střepy, kosterní nálezy, šperky i drobné předměty praktického užití, mince, zbytky žárových pohřebišť či pozůstatky sídel našich předků. Jedná se o předměty z kostí, keramiky, dřeva, bronzu, železa, stříbra i zlata.
 
Nálezy pak ukazují, že místo bylo velmi oblíbené, neboť potvrzují osídlení již od eneolitu (4300-3900 př.n.l ) tedy pravěku, přes keltské osídlení ve 4. století př.n.l., germánské osídlení v prvních stoletích našeho letopočtu. Slované zde již byli usídleni minimálně v 8.-9. století, tedy v období Velkomoravské říše a doložené je i osídlení, které můžeme datovat do 13. století, tedy středověku.
 
Plánované ukončení archeologického výzkumu je zatím na druhou polovinu září, poté budou zveřejněny ucelené informace nejen ke zkoumané lokalitě, ale i k těm nejzajímavějším nálezům.
 
Stavba na obchvatu byla zahájena v listopadu 2020. Do konce ledna 2021 probíhaly hlavně přípravné práce jako vytyčení a zaměření stávajících sítí skrývky ornice a práce na realizačních dokumentacích stavby. Po dobu výstavby musí řidiči počítat s určitými dopravními komplikacemi.
 
 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…