VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

06.12.2019 21:15

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou Holubovou – například na téma trestního stíhání Andreje Babiše, roztříštěnosti opozice, klimatu... či se společně vyjádřili k demonstracím Milionu chvilek. Ty se oběma velmi líbí. „Naprosto úžasný zážitek,“ pochvaloval si Niedermayer demonstraci 16. 11. na Letné. A Holubová přitakávala. Na chvíli na pódium zavítala i předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová – a opřela se do výroku předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, že TOP 09 by měla zaniknout. „To mně jako cesta k nějakému většímu úspěchu nepřipadá,“ pronesla.

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci
Foto: Reprofoto: Video Greenpeace
Popisek: Eva Holubová

Anketa

Stíhání Babiše obnoveno. Co by mělo nastat?

hlasovalo: 36200 lidí
Niedermayer při zahájení pronesl, že vůbec netušil, zda podobné vánoční večírky bude moci vůbec nadále pořádat. „Politika je taková nepříjemná věc, že pokud ji člověk chce dělat, tak se občas konají volby a záleží na tom výsledku voleb, jestli práci bude dělat dál,“ pronesl. Nakonec se však Niedermayer ve své funkci europoslance udržel a díky tomu mohl v podobných akcích pokračovat.

Holubová řekla, že se voličkou Niedermayera stala tehdy, když viděla jednu z debat, kde byl europoslanec s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a dokázal jí tam vytmavit její sliby, které by nebylo možné splnit.

Podivovala se i nad dnešní absurditou doby. „Teď máme pána ‚Čechy Čechům‘ a on je napůl Japonec,“ nechápala ve své narážce na předsedu SPD Tomia Okamuru herečka, jež dříve hnutí podpořila i prostřednictvím předvolebních klipů.

Celou talk show TOP 09 můžete zhlédnout zde:

Dle Niedermayera už však od tohoto týdne je „svět takový, jaký by měl být“. „Tak máme premiéra, který je stíhaný, že jo. Máme premiéra, o kterém víme, že má konflikt zájmů,“ kopl si do šéfa vlády Andreje Babiše s tím, že vzhledem k tomu, že nám to přišlo předtím normální, se asi „přizpůsobujeme“.  

Holubová vzpomenula, že dřív „byla apolitická“. „Já jsem do roku 89 byla apolitická. Havlovi jsem říkala: ‚Přestaň psát chartu, budeme hrát ty tvoje hry.‘ Olga Havlová říkala: ‚Ty jsi úplně blbá!‘ Já jsem vůbec nevěděla smysl politiky.“ Po sametové revoluci však herečka Holubová prý „začala cítit svá občanská práva i občanskou společnost“.

A jala se kritizovat prezidenta Miloše Zemana za to, že používá termín „pražská kavárna“. Prý teď musí lidem vysvětlovat, že v Praze proti nim nic nemají. Najdou se však i tací, kteří se k „pražské kavárně“ hrdě hlásí. S těmi však Holubová nesouzní. „Ty blbí samozřejmě,“ uvedla na adresu „pražské kavárny“. Co naopak vyzdvihla, jsou demonstrace Milionu chvilek pro demokracii. „Ti lidi se k sobě chovají úžasně,“ pochvalovala si demonstranty. Prý jí jejich chování „dojímá“. Niedermayer si notoval, že ta demonstrace 16. 11. na Letné byl „naprosto úžasný zážitek“.

Poté herečka pokračovala s tím, že by bylo nejlepší, kdyby se opozice s Milionem chvilek dohodla na dalším postupu, stejně tak, jak jednali lidé kolem Václava Havla během sametové revoluce. Přivolala i novou předsedkyni strany Markétu Pekarovou Adamovou. „Pojďte k nám, Markétko,“ zvolala.

Pekarová jí na možnost spolupráce opozice dala opověď, že teď musí řešit úplně jiné věci. „Někteří říkají, že máme zaniknout! To mně jako cesta k nějakému většímu úspěchu nepřipadá,“ podotkla. Její slova mířila na předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka. Ten vzkázal ostrá slova, že TOP 09 by měla zaniknout. „Myslím si, že TOP 09 by měla zaniknout a uvolnit potenciál pro další subjekty,“ uvedl Michálek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pak Holubová stočila pozornost na další téma. „Klíma! Klima! To je přece něco tak varujícího, že já si připadám jako v začátku nějakého blbého science-fiction.“ Adamová ji na to odvětila, že to je velmi těžké téma. Klima prý vyžaduje i některá osobní omezení. „Někteří ta varování vědců, kteří jsou v této oblasti již desítky let, nechtějí slyšet,“ zmiňovala. Dle Niedermayera může prý být téma klimatu využito znovu k rozdělení naší společnosti, stejně, jak tomu bylo v případě uprchlické krize. Holubová si přisadila, že bychom o tomto tématu měli hovořit i se svým okolím a že by teď ona mohla být Greta.

Niedermayer posmutněl, že se zdá, jako by tato témata byla nadbytečná. Měli bychom prý přemýšlet i nad lidmi například na Sicílii či v Asii. Je prý nutné postupovat i citlivě s jednotlivými tématy a nelze dle něj začít kupříkladu s omezením hovězího, ale například s tím, aby lidé cestovali více vlaky než automobily, a pomoci domu investicí. „Je to o tom, dělat ty věci rozumně a kompetentně,“ pravil europoslanec.

Holubová ještě závěrem odpovídala na dotazy, a došlo i na otázku, co si od tohoto setkání vůbec slibovali. „Já jsem si slibovala, že se otevřete nám a my se otevřeme vám,“ odvětila k publiku. Podotkla také, že je ráda, že se setkala s Niedermayerem – „nejlepším politikem, jakého máme“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…