VIDEO To se nedá popsat. Podívejte se, jak Zdeněk Svěrák přemlouvá k volbě Jiřího Drahoše

12. 1. 2018 8:03

Český dramatik, herec a scénárista v jedné osobě Zdeněk Svěrák má strach o českou demokracii. Je to s ní prý vážné, protože populismus v poslední době vítězí na celé čáře. Mohl by ji však zachránit prezident, který bude mluvit pravdu, bude čestný, slušný a vzdělaný. To vše je podle Svěráka profesor Jiří Drahoš.

VIDEO To se nedá popsat. Podívejte se, jak Zdeněk Svěrák přemlouvá k volbě Jiřího Drahoše
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Zdeněk Svěrák je český dramatik, scénárista, herec a autor písňových textů
reklama

Ačkoli je Zdeněk Svěrák tradičně vnímán jako humorista, pár hodin před prvním kolem prezidentské volby se na sociální síti Facebook uchýlil k vážné promluvě, „protože stav naší demokracie je podle mě vážný“, zdůraznil.

Český prezident nemá mnoho pravomocí, ale ty, které má, jsou podle Svěráka důležité. „A kromě toho, v naší národní tradici byl – nebo měl být – prezident něco jako král, který nás pozoruje z Hradu. Než odevzdáte svůj hlas, prosím vás, rozmyslete si, co v dnešní době, kdy populismus vítězí na celé čáře, nejvíc potřebujeme.

Jeden z titánů českého filmu má za to, že by prezident měl splňovat tři věci. Zaprvé by měl být jakousi kotvou, která udrží českou loď mezi ostatními evropskými loděmi. Zadruhé potřebujeme prezidenta, který se pokusí pojit českou společnost. „Všimli jste si, že už léta je česká společnost rozdělená na dva tábory?“ zeptal se Svěrák diváků. „A zatřetí – potřebujeme prezidenta jako vzor pro děti i pro dospělé. Jako vzor pravdomluvnosti, čestnosti, slušnosti a vzdělanosti,“ zdůraznil Svěrák.

Tyto představy pro dramatika splňuje pan profesor Jiří Drahoš, který nejenže by mohl být vzorem slušnosti, ale navíc ještě má smysl pro humor.

Video se Zdeňkem Svěrákem na svém Facebooku sdílel například i hudební kritik Jan Rejžek. Ten už ve čtvrtek ve svém pravidelném "posledním slově" v Lidových novinách napsal jednoznačně: "Kdo nebude volit devítku, ať se pak ničemu nediví".

V noci ze čtvrtka na pátek pak ze svých ambic slevil a postačovalo by mu "ať ta kreatura z Hradu s jeho kágébáckou galérkou vypadne".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…