VIDEO Ústav nezávislé žurnalistiky, oblíbený zdroj redaktorů ČT. Xaver se tam vypravil a našel prázdnou chatu zarostlou kopřivami

05.10.2019 9:15

Poté, co se moderátor Luboš Xaver Veselý vypořádal s pracovníky pořadu Newsroom ČT24, na které pořádně uhodil, že by se napřed měli naučit dělat svoji práci, si vzal na paškál i server Hlídacípes.org, který ho kritizoval za to, že je údajně jako moderátor Českého rozhlasu příliš měkký na politiky. Luboš Xaver Veselý se podíval, kdo za serverem Hlídacípes.org. stojí. A nestačil se divit...

VIDEO Ústav nezávislé žurnalistiky, oblíbený zdroj redaktorů ČT. Xaver se tam vypravil a našel prázdnou chatu zarostlou kopřivami
Foto: Screen Youtube
Popisek: Luboš Xaver Veselý se pokouší dozvonit do Ústavu nezávislé žurnalistiky
reklama

Server Hlídací pes.org nejednou kritizoval moderátora Luboše Xavera Veselého. Například za to, že je ve svém pořadu na Českém rozhlase údajně až příliš měkký na politiky. A moderátor se rozhodl přejít do protiútoku. Rozhodl se zjistit, kde se najde a co dělá Ústav nezávislé žurnalistiky, který za Hlídacím psem stojí.

„Ústav nezávislé žurnalistiky vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích,“ lze se dočíst na serveru Hlídacípes.org.

Jenže když se Luboš Xaver Veselý pokoušel pátrat např. po internetových stránkách Ústavu, prý se mu příliš nedařilo. Xaver Veselý to však podle svých vlastních slov nevzdal, protože by se rád nechal poučit, jak se dělá ona správná nezávislá novinařina, od autorit, na které se odvolává veřejnoprávní Česká televize, když v pořadu Newsroom ČT24 Luboše Xavera Veselého kritizuje.

„Já svoje úsilí o to být lepší nevzdávám,“ oznámil na kameru.

Anketa

Chcete, aby Xaver Veselý dohlížel na ČT z pozice člena Rady ČT?

95%
5%
hlasovalo: 19995 lidí

„Pravda, trošku mě překvapilo, že Ústav nezávislé žurnalistiky podle rejstříku sídlí prosím v Líšnici číslo popisné 208,“ podivoval se Xaver Veselý a dodal, že na mapách Googlu našel hned dva objekty s tímto číslem popisným. „Ale nedá mi to, Chci vidět, jak vypadá instituce, kterou se zaštiťuje Česká televize. Podotýkám, ta Česká televize, která je placena z vašich koncesionářských poplatků,“ zdůraznil.  

Vyrazil tedy do světa. Autem dojel do obce Líšnice a ke svému překvapení zjistil, že objekt číslo popisné 208 leží v chatové oblasti a jde o polorozbořenou chalupu skrytou v hlubokém houští.

„Tak s Ústavem nezávislé žurnalistiky jsme moc nepochodili, zato jsou tady krásný chaty a zahrádky. Má to tady svoje kouzlo, přátelé, to je potřeba uznat,“ pravil Veselý.

Sídlo Ústavu nezávislé žurnalistiky:

Stále se však nevzdával a vyrazil ke druhému číslu popisnému 208 v Líšnici. A tam se konečně něco dozvěděl. Dozvěděl se, že Ústav nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna se těžko najde, protože Neumann se přestěhoval do Prahy, což prý Xaver Veselý nečekal, když už Česká televize operuje se serverem Hlídacípes.org.

„Čekal jsem, že narazím na odborníky a že se něco nového dozvím, třeba na téma jak dělat nezávislou žurnalistiku a v čem se vylepšit, ale jsem, přátelé, zklamaný,“ hlásil Xaver Veselý znovu ze své pracovny po neúspěšném pátrání v terénu.

Podíval se tedy alespoň na veřejně dostupnou přílohu k účetní závěrce zmíněného Ústavu za rok 2017 a zjistil, že tato instituce má jediného zaměstnance. Z té se dozvěděl, že náklady na tohoto jediného zaměstnance činí 550 tisíc ročně.