Není tedy vyloučeno, že hrozí zdravotní potíže, jako v případě levných prsních implantátů. Typ čoček, který dosud pacientům VZP hradila, totiž nahradila jiným. Důvodem je snaha ušetřit. Zatímco původní čočky vyšly na tři tisíce korun, ty, které pojišťovna hradí od října letošního roku, stojí ani ne čtvrtinu.
Čočky od společnosti Aurolab se ale nepoužívají nikde jinde než v rozvojových zemích Afriky a v Indii. "Ať hledáte, jak hledáte, nenajdete žádné relevantní studie či klinické testy s touto čočkou, které by dokazovaly její bezpečnost," říká oční lékařka Šárka Pitrová, předsedkyně České oftalmologické společnosti.
"Může se stát, že čočka způsobí pacientovi další komplikace, třeba druhotný šedý zákal. Jeho léčba laserem není levná záležitost. A není to jediná komplikace," varuje lékařka s tím, že snaha o úspory se tak nakonec může pojišťovně nevyplatit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr