Varování exministra Plagy: Učitelé jako kasta? Takový pohled hrozí

25.04.2023 19:49 | On-line

„Obyčejní lidé budou mít pocit, že jsou učitelé nějaká kasta, která má 130 %, ale v reálu to mít nebudou. Budou frustrováni jak ti lidé, tak učitelé, tak i pedagogičtí pracovníci,“ kritizoval exministr školství a předseda Rady Národního akreditačního úřadu Robert Plaga vládní snahu o zákonnou garanci 130% průměrné mzdy pro učitele. Ta podle něj reálně nemusí být taková, jak vláda naznačuje, a hrozí, že se peníze pro učitele „přelijí někam jinam“. Pro nového ministra školství podle něj bude stěžejní zejména to, aby tvrdě lpěl na svých požadavcích při rozpočtových vyjednáváních.

Varování exministra Plagy: Učitelé jako kasta? Takový pohled hrozí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga

Po necelém roce v minulém týdnu oznámil svůj konec ve vládě ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a vysvětlil, že svůj post hodlá opustit kvůli dlouhodobým zdravotním problémům po prodělání covidu. Balaš byl jmenován do funkce ministra školství loni na konci června a své funkce se ujal 1. července, kdy v ní vystřídal Petra Gazdíka (STAN), který předtím rezignoval kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Gazdík tehdy skončil po šesti a půl měsících v úřadu.

Takto časté obměny ministrů na resortu školství Plaga ve Dvaceti minutách Radiožurnálu kritizoval. „Já myslím, že ty neustálé změny rozhodně nepřispívají k posunu agendy, ať už je to Strategie 2030+, nebo rozpočtovým vyjednáváním,“ podotkl. Samotný končící ministr školství Balaš však podle něj stačil úspěšně zvládnout české předsednictví, a to z pohledu nejen samotných akcí, tak i agendy.

Ne vše se však prý Vladimíru Balašovi dařilo. Plaga jmenoval, že zmiňovaná Strategie 2030+ stojí na místě a stagnovala rovněž změna obsahu vzdělávání. „Především u vyjednávání rozpočtu a při prosazování materiálů ministerstva se končícímu ministrovi bohužel nedařilo,“ mínil s podotknutím, že měl být Balaš při „politických bitvách“ ve vládě mnohem ráznější.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…