Vidle do brexitu. Cítím se jako Evropan, vzkázal lord s českými kořeny, který jej může ještě zkomplikovat

20.01.2020 16:30

Po drtivém vítězství Borise Johnsona v britských parlamentních volbách se zdálo, že brexit je s konečnou platností hotovou věcí. Deník N však upozorňuje, že odchod ostrovního království z EU se přece jen na poslední chvíli komplikuje. Jeden z britských lordů si prý vzpomněl na své české kořeny a může Johnsonovi hladkou cestu k brexitu ztížit.

Vidle do brexitu. Cítím se jako Evropan, vzkázal lord s českými kořeny, který jej může ještě zkomplikovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Velká Británie 31. ledna odejde z EU. Tedy pokud se nic nestane. A v tuto chvíli se zdá, že by se něco stát mohlo.

Člen britské Sněmovny lordů Alf Dubs je jedním z dětí, které z Prahy zachránil Nicolas Winton. Jako jednomu z mála dětí se mu tak podařilo uniknout od Hitlerova běsnění. Ve svých 87 letech by si přál, aby Velká Británie měla i po brexitu povinnost podat pomocnou ruku dětem z Evropy, pokud mají nějaké vazby na ostrovní království.

Předseda vlády Johnson se však postavil proti a „dodatek lorda Dubse“, jak se mu v Británii říká, vyškrtl. Jenže lord ho do zákona znovu vrátil, a pokud ho schválí Sněmovna lordů čili horní komora britského parlamentu, zákon o brexitu se vrátí do dolní komory poslancům i s tímto dodatkem. Poslanci budou muset o zákoně jednat znovu. A to by mohlo odchod ostrovního království z EU ke 31. lednu zkomplikovat.

„Pro premiéra i britskou vládu jde o delikátní záležitost. Potenciální průtahy prodlouží schvalování dohody s Bruselem, s níž musí vyslovit souhlas také Evropský parlament. Žádný div, že před rozpravou ve Sněmovně lordů si Alfa Dubse předvolali ke schůzce hned tři náměstci ministra vnitra a sedm dalších ministerských úředníků a vyzvali ho, aby dodatek stáhl,“ napsal Deník N.

Lord Dubs je však přesvědčen, že jeho požadavek podporuje řada členů horní komory z konzervativní strany.

Prozradil také, že se jako Čech narodil a ve svém věku by jako Čech také rád z tohoto světa odešel, proto si znovu zažádal o české občanství.

A protože byl sám v dětství zachráněn, domnívá se, že i dnes by Británie měla pomáhat dětským uprchlíkům. Z toho, že český premiér Andrej Babiš odmítá přijímat dětské uprchlíky v České republice, je mu prý smutno.

Pár slov přidal i k brexitu. Prý se vždy cítil jako Evropan. A labouristé, jichž je členem, podle jeho názoru prohráli poslední volby i proto, že nedokázali jasně říct, jak se k brexitu stavějí. Ať už by se k němu postavili kladně, či záporně, tak by se k němu postavili nějak. A to se nestalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev! Babiš vydal drsný příkaz

6:12 Poteče krev! Babiš vydal drsný příkaz

V pravidelném nedělním hlášení „Čau lidi“ se premiér Andrej Babiš (ANO) jal vysvětlovat, že ANO nepo…