Vláda způsobuje dětem psychické útrapy. Právník sepsal rodičům návod, jak tomu čelit

21.10.2021 17:39

Právník Tomáš Nielsen z Institutu práva a občanských svobod Pro Libertate tvrdí, že vládní opatření zaváděná ve školách dětem způsobují psychické problémy, které se podepisují na jejich zdraví. „Tohle musíme zastavit. Jsme přesvědčeni, že jednání členů vlády ČR může dětem působit duševní útrapy a dlouhodobé či trvalé následky na jejich psychickém zdraví,“ říká Nielsen v tiskovém prohlášení Pro Libertate.

Vláda způsobuje dětem psychické útrapy. Právník sepsal rodičům návod, jak tomu čelit
Foto: Archiv TN
Popisek: JUDr. Tomáš Nielsen, právník roku 2018

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 47019 lidí

Nielsen se odvolává na slova odborníků, kteří u dětí pozorují některé zdravotní problémy jako bolesti břicha, hlavy, nechutenství a nespavost. Stejně tak dětem hrozí sociální odcizení, stranění se kontaktů s jinými dětmi, ztráta zájmu o sportovní aktivity, depresivní prožívání, úzkosti nebo poruchy pozornosti. Například podle dětského psychologa Daniela Štacha některé děti vývojově regredují, popisují pocity odcizení, protože rouška oslabuje přirozený lidský kontakt. Některé děti naopak vyžadují nošení respirátoru, protože jsou tak vystrašené, že ho odmítají sundat.

S testováním mají děti podle Štacha spojený strach a nejistotu o tom, co se bude dít, a školu už nevnímají jen ve spojení se vzděláním a učením či stresem ze zkoušení, ale se strachem z nákazy a možné izolace. Ministerstvo zdravotnictví přesto nově připravilo nařízení, podle kterého musejí nosit roušky děti starší dvanácti let.

„Tohle musíme zastavit. Jsme přesvědčeni, že jednání členů vlády ČR a dalších vrcholných zástupců orgánů veřejné moci, jakož i jejich poradců mohlo způsobit dětem okamžité duševní útrapy, ale i dlouhodobé či trvalé následky na jejich psychickém zdraví, což může do budoucna ztížit jejich společenské uplatnění,“ říká Nielsen.  

„Musíme společně bojovat za naše děti. Připravili jsme pro rodiče návod, jak mají v daných situacích postupovat, jaké kroky mají činit, zároveň neustále upozorňujeme státní orgány, že činí protiprávní kroky, a podáváme návrhy na zrušení mimořádných opatření k Nejvyššímu správnímu soudu,“ dodává Nielsen, kterému vadí, že Nejvyšší správní soud zatím žádné jeho návrhy nevyslyšel.

Nielsen proto rodičům radí, aby se jejich děti neúčastnily školního testování, protože je to podle něj nezákonné. „Opakovaně upozorňujeme, že škola není oprávněna vynucovat plnění mimořádných opatření. Pokud se tedy žák testů nezúčastní, může sice jít o přestupek, ale škola mu nesmí znemožnit výuku, nemá pro to žádný právní nástroj. Řešením tak může být testování se vůbec neúčastnit,“ konstatuje Nielsen, podle nějž nastane další plošné testování, protože Ministerstvo školství již zakoupilo sadu nových testů pro školy.

Škola navíc podle advokáta nemá žádné právo vyžadovat informace o zdravotním stavu dítěte. „Důrazně varujeme před tím, aby kdokoliv sděloval škole informace o zdravotním stavu dítěte, žáka, studenta, například zda byl negativně testován či zda byl očkován proti onemocnění covid-19. Na tyto informace nemá škola v žádném případě právo. Pokud se s podobnou situací setkáte, jde o zcela jednoznačnou diskriminaci dítěte, a tedy trestný čin. Pak je potřeba provést potřebné právní kroky,“ dodává Nielsen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…