Všeobecná mobilizace v Rusku? To není ve hře. Putin by padl, soudí expert

19.07.2022 22:52

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou se v tuto chvíli nevyvíjí podle představ Kremlu, uvedl v pořadu Rozstřel na iDNES.cz vojenský analytik a publicista Lukáš Visingr. Všeobecnou mobilizaci podle něj Vladimir Putin nevyhlásí: „Putin by padl jako carský režim,“ říká.

Všeobecná mobilizace v Rusku? To není ve hře. Putin by padl, soudí expert
Foto: jdipracovat.cz
Popisek: Lukáš Visingr

Podle Lukáše Visingra se Ukrajině v tuto chvíli daří zpomalit útok Ruska na východní frontě. „Rusové sice obsadili Severodoněck, což je nepochybně taktický úspěch. Ovšem úspěch velmi draze zaplacený. Ruské ztráty jsou až strašidelné, a pokud by to takto mělo pokračovat delší dobu, tak by to zřejmě vedlo ke kolapsu ruské armády, což je s největší pravděpodobností i ukrajinská strategie.“

Raketomety HIMARS, které Kyjevu dodaly USA, systematicky ničí ruské muniční sklady a omezení účinnosti ruského dělostřelectva už si všimla i americká vesmírná agentura NASA.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

„Výhodou Ukrajiny je, že pořád má kde brát, protože provedla na rozdíl od Ruska totální mobilizaci. A asi bude mít ještě kde brát řadu měsíců, než by se začala potýkat s opravdu velkými personálními problémy. S těmi se však už v tuto chvíli potýká Rusko,“ říká Visingr s tím, že Rusové utrpěli během bojů na východě Ukrajiny skutečně obrovské ztráty.

Anketa

Líbí se vám výstava zničené techniky Ozbrojených sil Ruské federace na pražské Letné?

4%
96%
hlasovalo: 25166 lidí
„Ukrajincům jde hlavně o to, aby Rusové na chersonskou frontu začali přesouvat jednotky z Donbasu,“ říká Visingr s tím, že by tím oslabili pozice Ruska v této části okupované Ukrajiny.

Nyní podle Visingra Kreml spoléhá na příliv vojenských dobrovolníků z chudších východních oblastí Ruska. Všeobecná mobilizace ve hře není, míní: „Pro Kreml, Vladimira Putina, by mobilizace představovala obrovské riziko,“ myslí si Visingr.

Rusko podle něj na něco podobného není připravené a nepočítá s tím ani ve své bezpečnostní doktríně. „Rusko nemá kapacity na to, aby provedlo totální mobilizaci. A kdyby se o to Rusové pokusili, mohlo by to vést k naprosté katastrofě,“ odkazuje na průzkum, jenž ukazuje, že podpora války mezi mladými Rusy je velmi nízká.

„To vše by mohlo vést k situaci, která by mohla být znepokojivě podobná tomu, co se stalo v roce 1917, kdy to vedlo k pádu carského režimu a následně i k revoluci a vítězství bolševiků,“ říká Visingr.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odnesou to chudší, jak odpovídá politice ODS. Stanjurova reforma DPH vyvolává skepsi

20:40 Odnesou to chudší, jak odpovídá politice ODS. Stanjurova reforma DPH vyvolává skepsi

Některé zboží a služby nejspíše podraží kvůli zvýšení DPH. Přesuny do vyšší sazby daně navrhne v úsp…