Výbuchy na Krymu: Kouřili, kde neměli, zní z Kyjeva

16.08.2022 12:53

Na Ruskem anektovaném Krymu došlo v úterý opět k explozím. U města Džankoj podle ruské agentury TASS vybuchl bývalý statek, který armáda používala jako muniční sklad a hlášen je též výbuch transformační stanice, přes niž proudí elektřina do města na severu krymského poloostrova. Dým má podle listu Kommersant stoupat i z vojenské základny Gvardějskoje u Simferopolu. Ukrajina se k výbuchů na Krymu nehlásí, z okolí prezidenta Zelenského však zní slova o „demilitarizaci“.

Výbuchy na Krymu: Kouřili, kde neměli, zní z Kyjeva
Foto: Twitter
Popisek: Exploze muničních skladů na ruské letecké základně na Krymu

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14763 lidí
Na ukrajinském poloostrově Krym, který roku 2014 anektovalo Rusko, se během krátké doby stal opět incident, při němž došlo k sérii velkých výbuchů vojenského materiálu.

Záběry ruské státní televize dle agentury Reuters ukázaly hořící elektrickou rozvodnu u města Džankoj na Krymu a sérii opakujících se velkých výbuchů na obzoru, které podle úřadů způsobila detonace munice na vojenské základně.

Nejvyšší ruský představitel na Krymu Sergej Aksjonov státní televizi řekl, že nechce mluvit o tom, co mohlo být příčinou výbuchů. Vše se prý teprve prošetřuje.

Výbuchy svou intenzitou donutily ruské úřady k evakuaci až přibližně 2000 místních obyvatel v pětikilometrovém perimetru.

Exploze podle ruské tiskové agentury RIA narušily i železniční dopravu mezi Krymem a územím jižní Ukrajiny a Ruskem a doprava na části trati na severu poloostrova byla zcela pozastavena.

V posledních dnech se dosti množí incidenty, během nichž Rusko utrpělo ztráty vojenské techniky za miliardy dolarů.

Během minulého týdne se na Ruskem provozované letecké základně Saki na Krymu odehrály výbuchy, které zničily či těžce poškodily nejméně osm ruských letadel a další techniku. Kromě záběrů z místa, jejich zničení potvrdily i satelitní snímky a vyvrátily tak tvrzení ruských činitelů o tom, že nedošlo k velkým škodám a že jsou letouny v pořádku.

Ukrajina se k odpovědnosti nepřihlásila a její ministr obrany Oleksij Reznikov po incidentu pouze prohlásil, že zřejmě ruští vojáci „kouřili, kde neměli“. Podobně reagovaly bez dalších podrobností i další ukrajinské složky.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak však v úterý naznačil možnou ukrajinskou účast na úterních explozích, když hovořil o tom, že probíhá „demilitarizace“ okupovaného Krymu.

„Ráno u Džankoje začalo výbuchy. Připomínka: Krym za normálního stavu je o Černém moři, horách, rekreaci a turistice, ale Krym obsazený Rusy je o explozích skladů a vysokém riziku smrti pro útočníky a zloděje. Demilitarizace v akci,“ napsal, čímž odkazoval na demilitarizaci ukrajinského území, o níž mluví Kreml.

Zelenského poradce Podoljak k dřívějším výbuchů pro ruskou televizi Dožď uvedl, že Kyjev za exploze není odpovědný, avšak nevyloučil, že za nimi mohou stát partyzánské skupiny, které podle něho nabírají na síle v Ruskem okupovaných regionech.

Slova o zapojení odbojových skupin podporuje i vyjádření ruského ministerstvo obrany, které tvrdí, že exploze v muničním skladu u Džankoje způsobila „sabotáž

List Kommersant informoval také o hlášení obyvatel o hustém černém dýmu vycházejícím z vojenské letecké základny v obci Gvardějskoje u Simferopolu. Podle obyvatel bylo na území vojenského objektu slyšet také několik výbuchů.

Podle zdroje listu Kommersant vojenské agentury a orgány činné v trestním řízení prověřují verzi útoku malého dronu na muniční sklad. Krymští představitelé se k situaci zatím nevyjádřili.

I přes nedalekou frontovou linii mířilo na Krym v létě mnoho ruských turistů, kteří nebrali v potaz, že by mohlo dojít k rozšíření nestabilní situace i na okupovaný poloostrov, série výbuchů tak způsobila mnohakilometrové kolony lidí, kteří se snaží z dovolenkové destinace narychlo odjet pryč.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…