Výprask Grebeníčkovi po řečech o Palachovi. Přidal se i Jandák

08.02.2013 12:30

Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček rozčílil svými výroky o Janu Palachovi politiky napříč politickým spektrem. Při projednávání návrhu, aby se výročí Palachova upálení stalo významným dnem, jeho čin zpochybnil. A už se ozývají rozčilené hlasy.

Výprask Grebeníčkovi po řečech o Palachovi. Přidal se i Jandák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězslav Jandák

Grebeníček v projevu nejprve připustil, že "je rozumné oběť Jana Palacha připomínat". Předkladatele novely ale vzápětí obvinil ze svérázného výkladu historických událostí a účelové úpravy minulosti. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům," prohlásil Grebeníček. Vládní koalice po tomto projevu na protest opustila sněmovnu.

Byl to hrdina, hřímal Jandák

Hned po Grebeníčkovi vystoupil Vítězslav Jandák. A ostře se proti podobným výrokům ohradil. „Já bych chtěl svému předřečníkovi říci jenom stručně jednu věc, že Jan Palach nepotřebuje důvodovou zprávu. Já si myslím, že potřebuje to, co je tu navrženo a nebavme se v tomto případě o věcech podružných. Byl to hrdina,“ zdůraznil poslanec za ČSSD.

"Zástupce KSČM pan Grebeníček nám jasně ukázal, že se jejich myšlení a demagogie hraničící s fanatismem za 45 let vůbec, ale vůbec nikam neposunuly," uvedla předkladatelka novely Jana Černochová (ODS). Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že by měly platit nějaké etické limity a že Grebeníček se ve svém účelovém vystoupení dopustil "naprostého převrácení faktů, naprostého obrácení smyslu celé věci, zneužití k jakési zvláštní fabulaci, která nakonec nám vysvětluje, že Jan Palach z lásky ke komunistické straně tehdy vlastně podnikl krok".

Lidé by si měli Grebeníčkova slova pamatovat

"Musíme si říct, proč je toto téma důvodem k tomu, si ho připomínat. Protektorátní historie se v roce 1968 vracela. Palach je pro mě bezútěšnou postavou - vůbec nechtěl umřít, chtěl to přežít a myslel si, že to přežije. Nechtěl pokračovat ve zbabělosti, která se ustanovovala jako národní model přežití. Pro mě je Palach připomenutím této nebezpečné tendence kolaborovat pro vlastní záchranu," řekl k návrhu Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Znechucení vyvolala Grebeníčkova slova i u senátorů. „Věřím, že v příštích volbách si budou voliči slova Miroslava Grebeníčka pamatovat a nedopustí, aby se KSČM stala vládní stranou, jak naznačuje ČSSD i budoucí prezident Miloš Zeman,“ stojí v prohlášení místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Jedním z mála, kdo s Grebeníčkem souhlasil, byla Marta Semelová (KSČM). Ta ve straně zastupuje extrémní křídlo. "Jste to vy, kteří převracíte přes 20 let historii. Jste to vy, kdo předkládáte hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny," prohlásila na adresu koalice v narážce na bratry Mašíny. Smířlivěji se Grebeníčka zastal předseda komunistů Vojtěch Filip. "Jestliže si zakážeme diskusi, nedostaneme se dál," uvedl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…